LII Festiwal Akiby Rubinsteina: Marcin Szeląg zwycięża najsilniejszą grupę Memoriału

W Polanicy Zdroju rozegrany został już 52 Międzynarodowy Festiwal Akiby Rubinsteina. Tym razem bez turnieju arcymistrzowskiego. Marcin Szeląg (Akademia Szachowa Gliwic) zwycięża 52 Memoriał i inkasuje 4000 PLN.
Na starcie stanęło 405 zawodników w sześciu głównych festiwalowych grupach, a wśród nich Monika Soćko, która uplasowała się na miejscu 14 (Grupy A).
Zdjęcie: Rafał Siwik
I - RUNDA (20.08.2016r.)
GM Leonid VOLOSHIN, reprezentujący od 1997r. Czechy w mistrzostwach których zdobył brązowy medal, zremisował nieoczekiwanie z Piotrem Majem (KSz Skoczek Trojański).
Do pojedynku z Ukraińcem GM Vladimirem MALANIUKIEM nie stawił się Piotr MUCHA (KSz HETMAN Katowice).
Monika SOĆKO (KSz HETMAN Katowice) pokonała Andrzeja BĘDKOWSKIEGO (KKF Drogowiec Kraków).
 
II - RUNDA
Marcin Chmiel (KKSz Kraków) urwał pół punktu Ukraińcowi GM Vadimowi SHISHKINOWI.
Monika SOĆKO (KSz HETMAN Katowice) pokonała Dawida CZERWA (UKS Pionier Jastrzębie Zdrój). Teraz z niecierpliwością oczekujemy analizy tej partii na blogu młodego zawodnika, który - oprócz gry - zajmuje się popularyzacją szachów.
 
W dniu drugiej rundy w polanickim Klubie Seniora odbył się turniej towarzyszący memoriałowym zmaganiom. Zwyciężył Maciej Stelmaszuk (MGLKS Parnas Oława), który zdobył 7 pkt. z 9 partii. Tempo gry 5 min. na zawodnika.
 
III - RUNDA
W starciu naszych reprezentantów padł remis: Kamil NOWAK (KSz Polonia Wrocław), który niedawno reprezentował Polskę na Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów, nie dał się pokonać Monice SOĆKO (KSz HETMAN Katowice). W partii królewsko-indyjskiej czarne zyskały piona po 20. .. Hc5+, ale musiały cofnąć się do obrony. Po serii obustronnych uderzeń i wymian przeciwnicy zgodzili się na remis.
 
 
IV - RUNDA
5 godzin i 48 min. trwała najdłuższa do tej pory partia Memoriału, którą stoczyli Gabor Farkas (Słowacja) z Sergeyem Pavlovem (Ukraina). Po 113 posunięciach padł remis, tak jak na pierwszysch sześciu szachownicach tej rundy.

W dniu czwartej rundy arcymistrz Vadimem Shishkin dał symultanę, w której zmierzył się na powietrzu pod Muszlą Koncertową z 10 młodymi szachistami. W turnieju głównym arcymistrz zremisował.

 
V - RUNDA
Gabor FARKAS (Gábor Farkaš) grając na dopiero dziewiątej szachownicy pokonał Kamila GIERULSKIEGO i objął prowadzenie. Czy Słowak, który na arenie międzynarodowej znany jest z występów w drużynie U-18 swojego kraju sprzed dziesięciu laty, wygra swój pierwszy międzynarodowy turniej?
Monika Soćko zanotowała trzeci remis - po bardzo spokojnej grze.
Tym razem najdłuższa partia w wykonaniu Kamila Nowaka i Filipa Cukrowskiego.
VI - RUNDA
Gabor FARKAS (Gábor Farkaš - Słowacja) pokonuje czarnymi Vladimira MALANIUKA (Ukraina) stosując prostą strategię: podciąga bierki do pozycji króla i czeka na błąd przeciwnika. Ukrainiec otwiera pozycję po 33. e:f5 i jakby nie zwracając uwagi na poczynania przeciwnika, szybko przegrywa.
Monika Soćko remisuje po raz czwarty.
VII - RUNDA
Marcin Szeląg po pokonaniu GM Vadima SHISHKINA z Ukrainy objął samodzielne prowadzenie w najsilniejszej grupie Memoriału.
Zaskakująca porażka Moniki Soćko z Tomaszem Żebrackim chyba potwierdza, iż nasza najlepsza szachistka nie wytrzymuje kondycyjnie dłuższych turniejów.
VIII - RUNDA
Marcin Szeląg (Akademia Szachowa Gliwic) wciąż na prowadzeniu. Tym razem zremisował z reprezentantem Polski Kamilem Nowakiem. Szeląg to wielokrotny medalista juniorskich mistrzostw Polski, czy do swojego dorobku dorzuci zwycięstwo w znaczącym turnieju międzynarodowym?
I mamy aż pięciu zawodników z szansami na zwycięstwo.
Monika Soćko remisuje nie wykorzystując przewagi piona.
 
 
W czasie trwania rundy goście i pozostali zawodnicy zmagań festiwalowych mogli obejrzeć tradycyjne przedstawienie żywych szachów, przygotowane przez dzieci z KS AZS Wratislavia, przebywających na wakacyjnej kolonii. Spektakl odtwarzał partię rozegraną w 1809r. przez Napoleona Bonaparte i Machicznego Turka. Narratorem sztuki był Krzysztof Krupa. Zdjęcie: Rafał Siwik
 
IX - RUNDA
Marcin Szeląg (Akademia Szachowa Gliwic) zwycięża 52 Memoriał Akiby Rubinsteina pokonując w ostatniej rundzie Mikołaja Tomczaka. Zwycięzca wyprzedził jednym punktę grupę sześciu zawodników, z których najlepszymi okazali się: Ukrainiec Vadim SHISHKIN i Łukasz CYBOROWSKI (LKS Wrzos Miedzyborów).
W ostatniej partii przed Olimpiadą Monika Soćko zwyciężyła Szymona GUMULARZA (KSz Polonia Wrocław).
Grupa A - końcowa klasyfikacja 1 IM SZELĄG, Marcin 2443 Akademia Szachowa Gliwice 7.5
2 GM SHISHKIN, Vadim 2469 6.5
3 GM CYBOROWSKI, Łukasz 2526 LKS Wrzos Miedzyborów 6.5
4 k+ NOWAK, Kamil 2240 KSz Polonia Wrocław 6.5
5 FM FARKAS, Gabor 2368 6.5
6 FM TOMCZAK, Mikołaj 2298 MMKS Wieniawa Leszno 6.5
7 GM MALANIUK, Vladimir P 2471 AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska 6.5
8 GM VOLOSHIN, Leonid 2425 6.0
9 k CHMIEL, Marcin 2194 KKSz Kraków 6.0
10 FM KARPUS, Michał 2240 UKS ROTMISTRZ Grudziądz 6.0


W pozostałych grupach Festiwalu zwyciężyli:
OPEN B (Seniorzy) - Petr MARUSENKO z Ukrainy,
OPEN C (do 2000) - Bartosz RUDECKI (LUKS Strzałków),
OPEN D (do lat 14) - Szymon SOĆKO (KSz Polonia Warszawa),
OPEN E (do lat 10) - Paweł JĘDRASZEK (KTS Kalisz),
OPEN F (1000) - Anna BYTOW (Kudowa Zdrój).