I Liga' 2016: R9: WKS KOPERNIK i UKS HETMAN Częstochowa awansowali do Ekstraligi!

W Poroninie rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Polski na poziomie I ligi. W dniach 02-11.09.2016r, zobaczymy wiele gwiazd polskich szachów, m.in. Włodzimierza Schmidta, czternastokrotnego olimpijczyka.
10 drużyn walczy systemem kołowym o awans do Ekstraligi.
Zdjęcie: UKS Hetman Częstochowa
 
I RUNDA
W pierwszej rundzie dość niespodziewanie UKS HETMAN Częstochowa pokonał Akademia Szachowa Gliwice II 4,0 - 2,0. Startujący w barwach Gliwiczan Włodzimierz Schmidt przegrał czarnymi z IM Romanem Tomaszewskim. 
 
II RUNDA
 
Akademia Szachowa Gliwice II tym razem zremisowała z LKS Chrobry Gniezno, a zwycięskie partie zdobywali: doświadczony Włodzimierz Schmidt i juniorka Agnieszka Dmochowska. Szansy na zwycięstwo w meczu nie wykorzystał remisując arcymistrz Tomczak.
Lider z Częstochowy tym razem miał słabszego przeciwnika, ale po pokonaniu w I rundzie gliwiczan, UKS Hetman zgłosił akces do Ekstraligi.

 
III RUNDA

Pierwsza drużyna Wrocławskiego Klubu Szachowego Kopernik odniosła trzecie zwycięstwo w lidze i samodzielnie prowadzi. Jacek Stopa (WKS KOPERNIK), Kacper Polok (KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz), Katarzyna Toma (DRAKON SKOK Chmielewskiego Lublin) z kompletem punktów.
W najciekawszej partii rundy Cyril Ponizil (UKS HETMAN Częstochowa) przegrał z Krzysztofem Jakubowskim (KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz).
 
IV RUNDA

Zaskakująco dużo problemów miał WKSz Kopernik z Basztą MOS II Żnin: przy trzech remisach, niespodziewnej porażce Mateusza Kołosowski 2426 z Rafałem Borgulą 2240 o dużynowym zwycięstwie zdecydowała "deska" kobieca. Tu Anna Jakubowska pokonała Joannę Węglarz.

Indywidualnie prowadzi Katarzyna Toma (KSz DRAKON Lublin), która w tej rundzie straciła pół punktu w partii z Agnieszką Dmochowską (Akademia Szachowa Gliwice).
 
V RUNDA

WKSz Kopernik nie zwalnia tempa. 4-2 z Sekcją Szachową GMINY Pawłowice i wydaje się, iż o zwycięstwie w lidze zdecyduje ostatnia runda. Na lidera zespołu wyrasta GM Jacek Stopa, który jeszcze nie miał okazji przegrać. Szybki remis z Eneaszem Wiewiórą (2288 - SSz GMINY PAWŁOWICE) jest jednak pewną niespodzianką.

UKS Hetman Częstochowa umacnia się na drugim miejscu. Tym razem Aleksandra Lach, która we wcześniejszych rundach zapewniała w trudnych partiach punkty meczowe, zremisowała ale jej drużyna wygrała.

Katarzyna Toma (DRAKON SKOK Chmielewskiego Lublin) wciąż najlepszą zawodniczką turnieju po zwycięstwie nad Dominiką Chmiel (2102 - LZS Victoria Chróścice).

 
VI RUNDA

WKSz Kopernik i UKS Hetman Częstochowa remisują swoje mecze, co oznacza iż liderzy nie mogą być pewni awansu. DRAKON SKOK Chmielewskiego Lublin i KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz wciąż zachowują realne szanse na doścignięcie prowadzącej dwójki.
W partii zawodniczek, które odgrywały bardzo istotną rolę w swoich drużynach Aleksandra Lach przegrywa z Katarzyną Tomą, która tym samym utrzymuje pozycję najskuteczniejszego zawodnika ligi.
LZS Victoria Chróścice ma juz tylko teoretyczne szanse na utrzymanie się w I lidze.
 
VII RUNDA

Tylko jedna rezultatywna partia w meczu WKS KOPERNIK z Akademią Szachową Gliwice II. Mateusz Kołosowski pokonał Aleksandra Kaczmarka i wrocławska drużyna wciąż pozostaje niepokonana. Co więcej, już w następnej rundzie może zagwarantować sobie awans do Ekstraligi!
Po zwycięstwie 5,0 - 1,0 nad LKS Chrobry Gniezno DRAKON SKOK Chmielewskiego Lublin umacnia się na drugim miejscu, ale o awansie zadecyduje ostatnia runda.

Katarzyna Toma (DRAKON SKOK Chmielewskiego Lublin) wciąż najskuteczniejszą zawodniczką ligi.
 
VIII RUNDA

WKS KOPERNIK pokonuje 5,0 - 1,0 LZS Victoria Chróścice i zwycięża na rundę przed końcem w I lidze. O drugie miejsce - premiowane awansem - powalczą UKS HETMAN Częstochowa i DRAKON SKOK Chmielewskiego Lublin. Zespół z Lublina niespodziewanie przegrał w tej rundzie i mocno skomplikował swoją sytuację.

Wśród przegranych Katarzyna Toma, która uległa w pierwszej partii w turnieju. Zawiedli zdecydowanie Rafał Łobejko i Michał Mirosław, którzy nie byli w stanie wygrać z teoretycznie słabszymi przeciwnikami.
IX RUNDA

WKS KOPERNIK i UKS HETMAN Częstochowa awansowali do Ekstraligi!
W ostatnim meczu oba zespoły spotkały się ze sobą i padł remis.
Do ostatniej pojekki szansę na awans miał również DRAKON SKOK Chmielewskiego Lublin, ale przegrał z KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz.
Najlepiej punktującymi zawodnikami zostali: GM Stopa Jacek, FM Mulet Piotr i WIM Lach Aleksandra.
Ligę opuszczają: SSz GMINY Pawłowice i LZS Victoria Chróścice.
 
Tabela końcowa 1 WKS KOPERNIK POL 2397 16.0 34.5
2 UKS HETMAN Częstochowa POL 2297 13.0 31.0
3 DRAKON SKOK Chmielewskiego Lublin POL 2356 11.0 31.0
4 Akademia Szachowa Gliwice II POL 2443 11.0 29.5
5 KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz POL 2343 11.0 28.0
6 LKS Chrobry Gniezno POL 2291 9.0 26.5
7 Baszta MOS II Żnin POL 2431 8.0 25.5
8 Ostrowskie Towarzystwo Szachowe Ostrów Wlkp. POL 2223 7.0 26.5
9 SSz GMINY Pawłowice POL 2219 3.0 21.5
10 LZS Victoria Chróścice POL 2172 1.0 16.0