Wiadomości szachowe z Polski

Mistrzostwa Polski w szachach szybkich: Bartosz Soćko i Klaudia Kulon złotymi medalistami!

Utworzono: 08.01.2017 , Redakcja
W centrum sportu fitness Stacja Nowa Gdynia w Zgierzu zostały rozegrane Mistrzostwa Polski w szachach szybkich. Zawodnicy walczyli tempem 10 minut + 5 sekund na dystansie 9 rund. Nagrody przyznawano w kategoriach: open, kobiety, ELO 2200-2001, ELO 2000-1801, ELO 1800-1601, ELO 1600-1000, juniorzy do 8 lat, juniorzy 9 - 12 lat, juniorzy 13 - 16 lat. Rywalizowało 244 zawodników.

PRZEBIEG MISTRZOSTW
Już w 3 rundzie pół punktu stracił Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), który zremisował czarnymi z Michałem Mazurkiewiczem (Warsaw Sharks Warszawa) i musiał gonić przeciwników.
Od rundy szóstej spotykali się już zawodnicy walczący o medale, w tym dość niespodziewanie Marcel Kanarek (KSz Stilon Gorzów Wlkp.)
W ósmej rundzie chyba najbardziej emocjonujący pojedynek mistrzostw: rewelacyjny Marcel Kanarek walczył z Bartoszem Soćko. Grający w niedoczasie Kanarek upraszczał sytuację, ale ostatecznie przegrał przez błąd: jedną ręką wykonał posuniecie, drugą przełączył zegar. Sukces Soćki w tej rundzie już gwarantował mu medal, bo został samodzielnym liderem.
W ostatniej rundzie o tytule decydował pojedynek Dudy z Soćko, a o medal dość niespodziewanie walczył również Krzysztof Jakubowski (Akademia Leona Koźmińskiego). Jednak zwycięstwo Kamila Mitonia (KSz HETMAN Katowice) dało mu srebrny medal, a remis Dudy zepchnęło go poza podium. Na trzecim miejscu po pokonaniu Kacpra Pioruna uplasował się Piotr Brodowski (OKSiR Wisznia Mała), który nie przegrał żadnej partii.
Na dziewiątej desce Klaudia Kulon (LKS Wrzos Miedzyborów) walczyła o złoty medal wśród pań i mimo początkowych strat pokonała obrońcę tytułu Macieja Klekowskiego (TS WISŁA Kraków). Na 16 szachownicy o medal walczyła Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice), ale jej zwycięstwo z Michałem Mazurkiewiczem nie wystarczyło na złoto.
Co ciekawe panowie Soćko i Mitoń to nasi reprezentacyjni trenerzy, którzy jak widać zdystansowali swoich zawodników.