Akademickie MP: Kulon i Klekowski akademickimi mistrzami Polski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach najlepszą uczelnią

W Lublinie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach.
Startowało 246 zawodników i 80 zawodniczek reprezentujących 49 uczelni. Turniej wyłonił mistrzów indywidualnych i drużynowych.
Zdjęcie: azs.lublin.pl/
 
TURNIEJ INDYWIDUALNY 
Po 9 rundach zmagań studenckimi mistrzami Polski zostali faworyci: Maciej Klekowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) z 7 zwycięstwami i dwoma remisami, i Klaudia Kulon (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) z 8 zwycięstwami i jedną porażką.
 

Marcin Klekowski podsumowuje swój start:

Były to już dla mnie 6 AMP , z których oczywiście jestem bardzo zadowolony, mimo, że obsada w tym roku nie była najsilniejsza względem ubiegłych lat.
Turniej rozpoczął się dla mnie dobrze, gdyż wygrałem 5 pierwszych partii, następnie przyszła słabsza w której to z pomocą przeciwnika Marcina Szeląga udało mi się uciec z przegranej.
Trzy ostatnie rundy już grałem bardzo dobrze, bez większych błędów, dzięki czemu po raz 3 wygrałem te mistrzostwa, które należą do moich ulubionych zawodów.

Klaudia Kulon w równie dobrym nastroju ocenia swój występ:

Jestem bardzo zadowolona z wyniku, ponieważ nie gra się łatwo mając pierwszy nr startowy, gdyż są większe oczekiwania co do wyniku, mi na szczęście udało się je spełnić. Bardzo lubię szybkie tempo gry, 2 tygodnie wcześniej w Zabrzu zdobyłam złoty medal w Mistrzostwach Polski Kobiet w szachach szybkich, także można powiedzieć, że oba złote medale to nie przypadek. :)

Natomiast jeśli chodzi o porażkę to zanotowałam ją z Aleksandrą Lach, zawodniczką, która jest bardzo niebezpieczna w tym tempie gry. Pozycja od debiutu była wyrównana, ale ja miałam lepszy czas i próbowałam wygrać, w pewnym momencie udało mi się uzyskać pozycję dużo lepszą, ale na niedoczasie podwaliłam motyw taktyczny, który Ola ładnie wykorzystała.

Medaliści: Studentki:
1 WGM Kulon, Klaudia - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - 8.0pkt.
2 WIM Lach, Aleksandra - Akademia Górniczo ­ Hutnicza w Krakowie - 7.5pkt.
3 WFM Zakościelna, Kinga - Politechnika Poznańska - 7.0pkt

Studenci:
1 IM Klekowski, Maciej - Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 8.0pkt.
2 IM Wieczorek, Oskar - Uniwersytet Wrocławski 7.5pkt.
3 FM Bebel, Arkadiusz - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 7.0pkt.
 
TURNIEJ DRUŻYNOWY 
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach został najlepszą szachową uczelnią w Kraju. Prowadzona przez Macieja Klekowskiego drużyna z kompletem punktów zajęła pierwsze miejsce!
 
Klasyfikacja uczelni:1 Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 2293 18.0pkt.
2 Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 2197 14.0pkt.
3 Politechnika Warszawska 2113 13.0pkt.