EKSTRALIGA 2018 - R3: TS Wisła Kraków zwycięża KSz STILON Gorzów Wlkp!

[SZACHYINFO]:
fot.Rafał Siwik.pl
W Gorzowie Wielkopolskim rozegrany został pierwszy zjazd Ekstraligi. Lista faworytów od lat była bez zmian: Wasko HETMAN GKS Katowice, KSz STILON Gorzów Wlkp. i VOTUM SA POLONIA Wrocław. Padły niespodziewane rezultaty!
Na uwagę zasługuje fakt, iż aż cztery drużyny na tym szczeblu rozgrywek pochodzą z Dolnego Śląska, a trzy z aglomeracji wrocławskiej.


Przed startem

1. Wasko HETMAN GKS Katowice 2650
2. Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice 2509
3. UKS „HETMAN” Częstochowa 2382
4. LKS „Wrzos” Międzyborów 2409
5. Biały Król Wisznia Mała 2392
6. TS Wisła Kraków 2459
7. KSz STILON Gorzów Wlkp. 2584
8. Wieża Pęgów 2508
9. VOTUM SA POLONIA Wrocław 2562
10. K.Sz. MIEDŹ Legnica 2487

Najsilniejszym zawodnikiem jest GM Jan-Krzysztof DUDA, który po wielu latach zastąpił GM Radosława WOJTASZKA na pozycji lidera polskich list rankingowych. Z gwiazd zagranicznych uwagę skupia GM David NAVARA. Uwaga! Tych troje zawodników tworzy podstawowy skład drużyny z Katowic.


Runda 1 - Zwycięstwa faworytów, Biały Król z cennym remisem.


W meczach drużynowych nie było zaskoczeń w pierwszej rundzie, dlatego pasjonowaliśmy się indywidualnymi pojedynkami.
Najciekawsze było zapewne spotkanie mistrzyni z wicemistrzynią Polski. Wrocławianka Jolanta Zawadzka w miniaturce pokonała Annę Warakomską. Zastosowanie planów znanych z zamkniętej obrony sycylijskiej przyniosło dobre rezultaty.
Radosław Wojtaszek pokonał Aleksandra Miśtę w obronie królewsko-indyjskiej, rewanżując się tym samym za indywidualne Mistrzostwa Polski. Podobny udany rewanż odniósł Mateusz Bartel nad Jackiem Tomczykiem.
Najszybciej zwyciężył David Navara wygrywając z Robertem Kempińskim. Małym zaskoczeniem jest remis Moniki Soćko z Alicją Śliwicką, w partii w której pani Monice nie udało się zrealizować przewagi.

Cenny punkt zdobył "Kopciuszek" - Biały Król Wisznia Mała, remisując z TS Wisła Kraków, punkty zdobywając na niższych szachownicach.

Pierwszym liderem Wasko HETMAN GKS Katowice.Runda 2. Wielka Trójka i Wieża Pegów z kompletem zwycięstw

W drugiej rundzie obserwowaliśmy zwycięstwa faworytów oraz sukces drużyny Wieży Pęgów, która dotrzymuje kroku 'Wielkiej Trójce".

Wśród indywidualnych wyników na uwagę zasługuje porażka Michała Krasenkowa z Łukaszem Cyborowskim.  Nasz były reprezentacyjny trener w nieprzyjętym gambicie hetmańskim (wariancie wymiennym) przegrał walkę na skrzydle hetmańskim i już od 26 posunięcia grał z pionkiem mniej.

Przed rozpoczęciem 2. rundy Szef wyszkolenia PZSzach – Michał Bartel wręczył Jolancie Zawadzkie, Ani Warakomskiej, Monice Soćko, Karinie Szczepkowskiej i Klaudii Kulon nominacje do drużyny olimpijskiej.

Nasza olimpijska drużyna, fot. Rafał Siwik


Runda 3. TS Wisła Kraków zwycięża KSz STILON Gorzów Wlkp!
Sensacja! TS Wisła Kraków wysoko pokonał KSz STILON Gorzów Wlkp, a największą niespodziankę sprawiła Maria Leks zwyciężając Karinę Szczepkowską oraz Juraj Druska pokonując Bartłomieja Heberlę.
Padł pierwszy rezultat 6-0: Hetman Katowice rozgromił imiennika z Częstochowy.

Po trzecuej rundzie trzy drużyny z kompletem punktów: Wieża Pęgów, VASCO KSz Polonia Wrocław i Wasko HETMAN GKS Katowice.