Rubinstein' 2018: R9 - Artur Frolov z Ukrainy zwycięzcą 54 Festiwalu

[SZACHYINFO]: Wiadomości szachowe z Polski i Świata. Analizy, wywiady, komentarze... Rubinstein' 2018: po raz 54 w Polanicy Zdroju
fot. dzszach.pl.pl
W Polanicy Zdroju zakończył się 54 Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina.
Na starcie, w sześciu grupach turniejowych, wystartowało 553 zawodników. 

 

Przed turniejem
W rozgrywanych w dniach 18-26.08.2018r. turnieju zabraknie kołowego turnieju arcymistrzowskiego.
W najsilniejszej grupie A rozgrywanej systemem szwajcarskim zobaczymy trzech arcymistrzów, a turniejową jedynką jest Vadim SHISHKIN (Ukraina, 2461).

Runda 2
W drugiej rundzie padło kilka niespodzianek. Łukasz ZALESKI (UKS Zawisza Kolbudy, 2164) pokonał Vadima SHISHKINA, a Antoni KOZAK wygrał czarnymi z Kamilem STACHOWIAKIEM.
Obiektywnie trzeba przyznać, iż ukraiński arcymistrz wypuścił wygraną w partii mającej 77 posunięć.


Runda 3 - Piotr Sabuk liderem
Po trzech rundach w grupie "A" na prowadzeniu jest mistrz międzynarodowy Piotr Sabuk Na trzecim miejscu znajduje się serbski arcymistrz Stefan Djuric, który jako jeden z trzech arcymistrzów ma komplet punktów. W najciekawszej partii Artur Frolow (Ukraina, 2420) przegrał z Wojciechem Rezą (SzUKS Gostmat 83 Gostynin, 2303).


Runda 4 - Piotr Sabuk pokonuje arcymistrza Stefana Drujica
Piotr Sabuk kontynuuje zwycięską passę i w obronie Tarrascha pokonuje serbskiego arcymistrza. Już w czwartej rundzie legniczanin staje się jednym z faworytów do zwycięstwa w turnieju.


Runda 5 - Damian Lewtak został samodzielnym liderem
W partii Piotr Sabuk- Maciej Nurkiewicz padł tylko remis, chociaż wydaje się, że lider zawahał się w ataku i ostatecznie ratował się powtarzaniem pozycji.
Nowym liderem Damian Lewtak, który pokonał turniejową jedynkę.


Runda 6 - remisy w czołówce, Lewtak wciąż prowadzi.
Układ w turnieju bez zmian. Dzięki trzem remisom w czołówce Damian Lewtak wciąż na prowadzeniu. W partii Nurkiewicz - Lewtak osiągnęły przewagę dwóch pionów, ale w końcówce z różnobarwnymi gońcami nawet nie podjęły próby ich realizacji.


Runda 7 - Damian Lewtak powiększa przewagę
W partii na szczycie Damian Lewkat - Piotr Sabuk zanosiło się na remis, ale legniczanin pogubił się w końcówce wieżowej.
Na kolejnych trzech szachownicach padł remis,, dlatego lider ma już punkt przewagi.


Runda 8 - Młodzież w natarciu, Radosław Psyk pokonał lidera
W przedostatniej rundzie najsilniejszej rundy czołówka zagrała bezkompromisowo. Nie było remisów, a niespodziankę sprawił Radosław Psyk (KSz Piątka Skierniewice, 2304), który pokonał lidera. Szesnastolatek wskoczył na drugie miejsce, z taką samą ilością punktów co prowadzący wciąż Damian Lewtak


Runda 9 - Artur Frolov z Ukrainy zwycięzcą 54 Festiwalu
Zwycięstwa Artura Frolova nad Damianem Lewtakiem i Alexeja Cherepova nad Radosławem Psykiem spowodowały zmianę w czołówce grupy A.
W grupie A najlepszymi okazali się:
1. Artur Frolov - Ukraina
2. Cherepov Alexej - Białoruś
3. Piotr Sabuk - Polska, Legnica

Wśród kobiet najlepszą okazała się Daria VANDUYFHUYS, przez Zuzanną SZELĄG.