Dyskwalifikacja Patrycji Waszczuk podtrzymana!

Organ Dyscypliny II Instancji PZSzach podtrzymał decyzję o dwuletniej dyskwalifikacji Patrycji Waszczuk  (MUKS "Gambit" Międzyrzec Podlaski).
Wcześniej w październiku Komisja Wyróżnień i Dyscypliny PZSzach w przedstawionym raporcie ogłosiła, że zawodniczka korzystała z dopingu elektronicznego, używając telefonu w toalecie podczas sierpniowego międzynarodowego turnieju w Ustroniu. Decyzję tą podjęto na podstawie zeznań dwóch świadków, którzy zeznali na okoliczność korzystania z telefonu i próby jego ukrycia. Od pierwszej decyzji zawodniczka odwołała się, a teraz jej odwołanie zostało odrzucone.

Decyzja II instancji nie była jednak jednomyślna. Pięciu członków zarządu PZSzach opowiedziało się za podtrzymaniem dyskwalifikacji dla zawodniczki, trzech złożyło zdanie odrębne.

Patrycji Waszczuk przysługuje odwołanie do Sądu Arbitrażowego do spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim, który ma prawo uchylać werdykty polskich związków sportowych.

Patrycja Waszczuk jest mistrzynią Europy do lat 16 (2019), oraz mistrzyni Polski dziewcząt w kategorii U-18 (2020). W 2020r. debiutując w Mistrzostwach Polski seniorek zajęła siódme miejsce.

Decyzje Polskiego Związku Szachowego:

- https://pzszach.pl/wp-content/uploads/2020/10/KWID-sprPW.pdf

- https://pzszach.pl/wp-content/uploads/2021/01/Decyzja-Zarzadu-PZSzach.pdf