FIDE: Rok 2016 rokiem Paula Keresa

7 stycznia 2016r. minie 100. rocznica urodzin legendarnego szachowego arcymistrza Paula Keresa, który zyskał przydomek "Wiecznie Drugiego". Największe sukcesy zanotował jako reprezentant ZSRR, lecz pamiętany jest jako wielki sportowiec Estonii.

Zdjęcie: fide.com

Źródła:fide.com, własne

W 1938r., po wygraniu Turnieju AVRO w Holandii, Keres zdobył prawo do gry w meczu o Mistrzostwo Świata przeciwko Aleksandrowi Alechinowi . Mecz jednak się nie odbył z powodu wybuchu II wojny światowej. Po śmierci Alekhina został zorganizowany w 1948 r. turniej (Haga - Moskwa), którego zwycięzcę okrzyknięto nowym mistrzem świata (Keres był 3-4). Od tego czasu Paul Keres na długo został jednym z głównych pretendentów do walki o tytuł mistrza świata - przez dziesiątki lat był uczestnikiem turniejów kandydackich: Budapeszt 1950r. (4 miejsce), Zurych 1953r. (2-4 miejsce), Amsterdam 1956r. (2 miejsce), Bled z 1959 r. (2 miejsce) i Curacao 1963r. (2 miejsce).
Paul Keres zdobywał złoto na olimpiadach szachowych (1952-1964) jako członek zespołu ZSRR. Później był również kapitanem radzieckiej drużyny.

W 1939 r. Keres zajął trzecie miejsce na Olimpiadzie Szachowej w Buenos Aires w Argentynie, reprezentując niepodległą Estonię. Dlatego dziś jest bohaterem narodowym tego kraju - został wybrany Sportowcem Estonii XX wieku i jest jedynym szachistą na świecie, którego podobizna figuruje na banknocie. Kilka miast w Estonii ma ulice nazwane jego nazwiskiem. Pomniki Keresa znajdują się w Pärnu i Tallinie, a w 2016 r. takiż powstanie w jego rodzinnej Narvie.
W 1975 r. w Tallinie został otwarty klub szachowy im. Paula Keresa, który funkcjonuje do dziś. Na temat jego życia i gier napisano wiele książek, nakręcono też film.
Poza Estonią dedykowano Keresowi kilka turniejów, gdyż stylem swojej gry, postawą fair play i kulturalny zachowaniem przy szachownicy podbił serca szachistów z całego świata.

W związku z 100 rocznicą urodzin Paula Keresa Estońska Federacja Szachowa zorganizuje wiele międzynarodowych festiwali - pierwszy rozpocznie się w dniu 8 grudnia 2015 r. juniorskim " Szachowe Gwiazdy w regionie Morza Bałtyckiego" w Narvie, a ostatnim wydarzeniem będą mistrzostwa Europy w szachach szybkich i blitzu w grudniu 2016r. w Pärnu.