Wiadomości szachowe ze Świata

TATA STEEL: Magnus Carlsen tryumfuje!

Utworzono: 26.01.2015 , JW
Magnus Carlsen tryumfuje w turnieju Tata Steel w Wijk aan Zee (Holandia)j. Aktualny mistrz świata pokazał nie tylko swoje umiejętności, ale również ducha walki, gdy po początkowych porażkach zwyciężył w sześciu kolejnych partiach.
To jego czwarty tytuł w tej legendarnej imprezie.
Carlsen ma tylko 24 lata,. Tuż za nim (po pół punkt) uplasowali się zawodnicy którzy nie przekroczyli wieku 24 lat! Kolejno: Vachier-Lagrave, Giri, So, Ding

i na dalszej pozycji Caruana z pewnością będą mobilizować Norwega do wzmacniania swojego potencjału. Jak zauważa Garry Kasparow na swoim społecznościowym profilu "Carlsen jest wyraźnym liderem całej nowej generacji".

Reprezentant Polski Radosław Wojtaszek uplasował się na 9 miejscu. Jego zwycięstwa nad aktualnym mistrzem świata i zwycięzcą turnieju, a następnego dnia nad drugim zawodnikiem światowych rankingów z pewnością przejdą do legendy polskich szachów. Zastanawiające porażki w rundach 11 i 12 nie zniwelują pozytywnego wydźwięku jego występu w tym turnieju.

W drugiej grupie (Challengers) zwycięzyli: Wei (Chiny) przed Navarą (Czechy) i Shanklandem (Stany Zjednoczone).