Olimpiada szachowa - Baku' 2016: co należy wiedzieć [AKTUALIZUJEMY]

W dniach 1-13 września zostanie rozegrana 42 Olimpiada szachowa w Baku (Azerbejdżan). Zmierzą się 182 drużyny narodowe ze 176 krajów, w tym dwie reprezentacje Polski.
To rekordowa obsada!
Zdjęcie: bakuchessolympiad.com
ORGANIZATORZY
 
Organizatorzy w olimpijskim budżecie zaplanowali ponad 13 milionów Euro. Zapowiadają, że czeka nas najlepsza Olimpiada w historii.

Turniej odbędzie się w słynnej „Crystal Hall", gdzie w 2012 roku rozgrywany był finał Eurowizji.

Uroczyste otwarcie zaplanowane jest 1 września, a I pierwsza runda wystartuje następnego dnia.

Otwarcie 42 Olimpiady Szachowej odbędzie się w Narodowej Arenie Gimnastyki i poprzedzona będzie ceremonią w reżyserii Tarana Muradova. Początek godz. 19:00..
 
Rundy rozpoczynają o 13:00 czasu polskiego, za wyjątkiem ostatniej, która wystartuje o 9:00.

Zawodnicy zostali zakwaterowani w 12 hotelach.
 
Olimpiadę obsługuje 500 wolontariuszy.
 
Ministerstwo komunikacji Azerbejdżanu wypuściło serię pięciu znaczków poświęconych Olimpiadzie. Wartość jednego 0,5 manata. 1 PLN - 0,42 AZN.  
 
Losowania kolorów dokonali Vladimir Kramnik i Hou Yifan. 

[NOWE] W Olimpiadzie biorą udział trzy specjalne drużyny: IPCA (International Physically Disabled Chess Association), ICCD (International Chess Committee of the Deaf) oraz IBCA (International Braille Chess Association). W ostatniej występuje nasz reprezentant - Jacek Stachańczyk.
 
OFICJELE

Prezydent Republiki Azerbejdżanu Ilham Alijew w przeddzień zawodów zwrócił się do uczestników Olimpiady: "Mam nadzieję, że 42 Olimpiada Szachowa zapisze nowe strony w udanej historii tej starożytnej gry i przyczyni się do wzmocnienia pokoju i stabilności między narodami".

 
SĘDZIOWIE
 
Sędzią głównym jest Faig Hasanov z Azerbejdżanu.
 
Przy olimpijskich szachownicach w roli sędziów pojawią się nasi reprezentanci: Aleksander Sokólski i Agnieszka Brustman.

W Baku wejście na salę gry poprzedzi przejście przez bramki wykrywające metal. Nowością będzie indywidualna kontrola za pomocą ręcznych skanerów.
 
POLSCY ZAWODNICY

Męska reprezentacja Polski rozstawiona jest z wysokim siódmym numerem i wystąpi w składzie: 
1. Radosław Wojtaszek 2736 ELO
2. Jan-Krzysztof Duda 2675 ELO
3. Mateusz Bartel 2646 ELO 
4. Kacper Piorun 2681 ELO
5. Dariusz Świercz 2639 ELO 

Polska reprezentacja w turnieju  kobiet rozstawiona jest z dziewiątym numerem:
1. Monika Soćko  2437 ELO 
2. Jolanta Zawadzka 2429 ELO 
3. Karina Szczepkowska-Horowska 2409 ELO
4. Klaudia Kulon 2346 ELO
5. Mariola Woźniak  2246 ELO 

Monika Soćko jest naszą jedyną reprezentantką, która zdobyła już olimpijski medal w 2002. W Bled wywalczyła drużynowy brąz i zwyciężyła na 3 szachownicy. Przypomnijmy jedną z partii:
 
Polacy dotarli do Baku w trzech grupach: z przesiadką w Kijowie, z przesiadką w Moskwie i ... wprost z Ameryki Północnej, z której przyleciał Dariusz Świercz.
 
Polacy mieszkają w hotelu Hilton - 5 km od sali gry.
 
TRENERZY

Trenerzy polskiej reprezentacji:
- Bartosz Soćko (reprezentacja mężczyzn),
- Marek Matlak (reprezentacja kobiet).

Trenerem Malty jest GM Bartłomiej Heberla. Michał Krasenkow poprowadzi zespół Turcji. Aleksander Miśta wystąpi w roli trenera Libanu.

Judit Polgar poprowadzi ... męską reprezentację Węgier.
 
POZOSTALI ZAWODNICY

Na Olimpiadzie zabraknie Lewona Aroniana z Armenii – trzykrotnego zwycięzcy mistrzostw tego kraju. Powód:konflikt politycznych pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią.
 
Vishi Anand tradycyjnie już odmawia startu w reprezentacji Indii i tym razem również nie zobaczymy go na Olimpiadzie.
 
Z powodu konfliktów w federacji izraelskiej nie wystąpi Boris Gelfand.
 
[NOWE]  To już piąta olimpiada Sergieja Karjakina (Rosja)
 
Na drugiej szachownicy w reprezentacji Łotwy zagra WGM Dana Reizniece Ozola, która aktualnie jest ministrem finansów łotewskiego rządu.
 
Wasilij Iwanczuk - najlepszy ukraiński szachista - również nie pojawi się w Baku, gdyż ... zagra w Pucharze Świata w warcabach, które odbędą się w Karpaczu w dniach 5-10 września. 

Po trzy drużyny żeńskie i "open" wystawił gospodarz turnieju - Azerbejdżan.
 
Eltac Safarli (Azerbejdżan) powiedział: "Rozpoczęliśmy przygotowania trzy miesiące temu. Mamy bardzo doświadczonego trenera i kapitana. Pracowaliśmy ciężko (...) Mam nadzieję, że przekroczę 2700 na tym turnieju". Ponadto dodał: "Fakt, że prezydent osobiście dokonał honorowego pierwszego posunięcia w Olimpiadzie daje nam dodatkową siłę. Mamy nadzieję, że zostaniemy mistrzami i będziemy odbierać gratulacje od prezydent podczas ceremonii zamknięcia".