Mistrzostwa Świata U14-16-18: Polacy bez medali...

W dniach 23 września - 3 października w Chanty-Mansyjsku (Rosja) zostały rozegrane Mistrzostwa Świata Juniorów w grupach juniorskich: do lat 14, 16 i 18.
Wśród najlepszych 10 reprezentantów Kraju, którzy nie zdobyli żadnego medalu.
Zdjęcie: wy2016.fide.com
 
PRZED STARTEM
Wśród juniorek zobaczymy srebrną medalistkę z Olimpiady Mariolę Woźniak, która jest w świetnej formie - przypomnijmy: w Baku zdobyła 6 z 6 punktów.

Nasi reprezentanci Paweł Teclaf C14
Igor Janik C16
Jakub Garbowski C16
Kamil Kozioł C16
Łukasz Jarmuła C18
Joanna Święch D14
Wiktoria Cieślak D16
Alicja Śliwicka D16
Oliwia Kiołbasa D16
Mariola Woźniak D18
RUNDA I

- do lat 14
Zdecydowany faworyt turnieju open Andrey Esipenko (Rosja), jak i inni wysoko rozstawieni zawodnicy nie mieli najmniejszych problemów z pokonaniem swoich przeciwników. Paweł Teclaf przegrał z Sahą Neelash.
Wśród dziewcząt Elizaveta Solozhnkina (Mistrzyni Europy z 2015, Rosja) i Aleksandra Maltsevskaya (Mistrzyni Europy z 2016, Rosja) to faworytki imprezy, które w I rundzie pewnie wygrały. Podobnie jak Joanna Święch, która białymi pokonała Ninę Marais.

- do lat 16
Igor Janik pokonał Khosbayara Bolda! I było to jedyne zwycięstwo Polaków w tej grupie wiekowej Grający na drugiej szachownicy Kamil Koziol przegrał z Aminem Tabatabaei. Jakub Garbowski z Lorenzo Lodici. Faworytem grupy Parham Maghsoodloo, który był olimpijczykiem w Baku.
Faworytką grupy dziewcząt jest Polina Shuvalova - ma najwyższy ranking, niedawno zdobyła mistrzostwo Rosji U16. Jej głównymi rywalkami będą: aktualna mistrzyni Europy Fiona Sieber z Niemiec i były mistrzyni Anna-Maja Kazarian (Holandia). Czy do nich dołączy Oliwia Kiołbasa , która pokonała w tej rundzie Susan Mammadovą? Alicja Śliwicka pokonała Zainab Saumy. Wiktoria Cieślak przegrała z zawodniczką o wyższym rankingu.

- do lat 18
Łukasz Jarmuła nie miał problemu z pokonaniem Catalina-Luciana Patrascu. Wszyscy jednak przygladaja się rywalizacji dwóch najwyżej rozstawionych: Maksima Vavulina (Rosja) i Manuela Petrosyana (Armenia).
Wśród dziewcząt wszyscy przyglądają się srebrnej medalistce z Baku - Marioli Woźniak, która w tej rundzie niespodziewanie zremisowała z Honorine Auvray.

 
 
RUNDA II

- do lat 14
Tym razem bez niespodzianki: Paweł Teclaf czarnymi wygrywa z Henry Slater-Jonesm.
Dla odmiany Joanna Święch przegrywa z Nguyen Vu Thu Hien. Solozhnkina i Maltsevskaya mają komplet punktów.

- do lat 16
Grupa open wydaje się bardzo wyrównana, bowiem Maghsoodloo Parham remisuje z Valerio Carnicelli. Tak samo nasz Igor Janik uzyskuje cenny remis z wyżej notowanym Luca Moroni. Druga porażka Kamila Kozła i remis Jakuba Garbowskiego.
Dziewczyn ugrywają tylko 1,5 pkt.

- do lat 18
Łukasz Jarmuła remisuje z Alexanderrm Timerkhanovem. Mimo, że przeciwnik teoretycznie słabszy, nie dał szans Polakowi na zwycięstwo. Mariola Woźniak tym razem wygrywa.

 
RUNDA III
 
- do lat 14
Andrey Esipenko ( turniejowa 1) wygrywa pewnie i razem z Siemionem Lomasovem już "oderwali się" od przeciwników. Teclaf Paweł pokonuje Luka Oboladze.
Elizaveta Solozhenkina (1) z Petersburga, córki arcymistrza Evgeny Solozhenkina wygrała drugą partię i prowadzi. Joanna Święch przegrywa z teoretycznie słabszą Thyrą Kvendseth .
 
- do lat 16
Cenne zwycięstwo Igora Janik nad silniejszym rankingowo Aryanem Gholami. Pierwsze pół punktu zdobywa Jakub Garbowski remisując z Mihailo Savicem, a pierwszy punkt zdobywa Kamil Kozioł wygrywając z Herathem Hmakiem.
Faworytki zawodzą. Po pierwszych trzech rundach własnie zawodniczki z dalszych pozycji startowych mają maksymalny wynik: Yao LAN (6) z Chin, Anna-Maja Kazarian (7) z Holandii i Danitza Vasquez (14) z Puerto Rico.
Polskie dziewczęta wygrywają! Cieślak Wiktoria zdobywa punkt na silniejszej rankingowo Olenie Martynkovej , Oliwia Kiołbasa odnotowuje pierwsze zwycięstwo nad Ludmilą Kopcovą, Alicja Sliwicka pokonuje Susan Mammadovą.

- do lat 18
W najciekawszej partii Manuel Petrosyan (nr 2 na liście startowej) musiał wręcz rozpaczliwie bronić się przed Johanem Sebastianem Christiansenem (12) i tylko niedoczas Norwega uchronił go przed porażką. Łukasz Jarmuła po dwóch remisach ogrywa Rajdeepa Sarkara.
Woźniak Mariola zgodnie z planem odprawia Denise Trippold.
 
RUNDA IV
 
- do lat 14
Joanna Święch odrabia straty pokonując Imarie Oberholzer.
Remis Pawła Teclafa z Zhao Chenxi.

- do lat 16
Już pojawiają się szachowe ekstrawagancje: lider Open 16 Amin Tabatabaei z Iranu, rozpoczęła dziś od ... 1.a3. Jakub Garbowski zanotował kolejną porażkę, wygrał Kamil Kozioł, a Igor Janik zremisował i to jest kolejna zdobycz na teoretycznie silniejszym przeciwnikiem.
Oliwia Kiolbasa pokonuje Danitzę Vazquez Maccarini i plasuje się w ścisłej czołówce. Pozostałe reprezentantki przegrywają.

- do lat 18
Łukasz Jarmuła remisuje trzecią partię - tym razem z Adelem Rahmanem.
Dwie były mistrzynie świata w młodszych kategoriach zagrały na pierwszej szachownicy: 15-letnia Greczynka Stavroula Tsolakidou i 15-letnia Alexandra Obolentseva z Rosji. Padł remis.
Mariola Woźniak pokonała Fiadosenkę Rahnedę i ma tyle samo punktów co liderki.

 
RUNDA V

- do lat 14
Na pierwszej szachownicy spotkali się dwaj liderzy Andrey Esipenko i Siemion Lomasov. Utytułowany Esipienko niespodziewanie przegrał, co można uznać za tryumf szachów zdecydowanych nad zachowawczymi. Paweł Teclaf po planowym ograniu Tarun V Kanth pnie się w górę tabeli. 
W czołówce dziewcząt duży tłok i dużo niespodziewanych wyników, np. porażka Ekateriny Goltsevy z Zhu Jiner. Joanna Święch pokonując Simonę Nayberg odnosi drugie zwycięstwo.

- do lat 16
W meczu liderów Martirosyan - Tabatabaei przez długi czas wydawało się, że również dojdzie do niespodzianki. Przewaga czarnych wydawała się decydująca i własnie chyba dlatego Tabatabaei zlekceważył piona białych na linii h. Martirosyan wygrał piątą partię z rzędu. Igor Janik zdobywa kolejne punkty nad teoretycznie silniejszym przeciwnikiem  Wiktorem Gazikiem. Jakub Garbowski  remisuje,  a Kamil Kozioł przegrywa.
Oliwia Kiołbasa wygrała z Amina Battsooj (Mongolia), a decydująca okazała się wymiana, po której czarne natychmiast się poddały. Faworytka Polina Shuvalova odnosi drugie zwycięstwo z rzędu, ale po bardzo nierównej grze. Liderką Aakanksha Hagawane z Indii z kompletem punktów. Pozostałe Polki: Alicja Śliwicka wygrała, a Wiktoria Cieślak przegrała.

- do lat 18
Manuel Petrosyan wygrał kolejną partię i pewnie prowadzi. Łukasz Jarmuła unikajac wymiany hetmanów pozwolił przeciwnikowi na wjechanie figurami do centrum, co kosztowało go rozbicie pozycji i straty materialne. Porażkę z dużo niżej notowanym przeciwnikiem można wytłumaczyć tylko lekceważeniem przeciwnika.
Mariola Woźniak zagrała bardzo słabo w debiucie, zbiła zatrutego pionkiem i od ruchu 13 stała w przegranej pozycji. Jej przeciwniczka greczynka Stavroula Tsolakidou została liderką.
 
RUNDA VI

Polscy zawodnicy odnotowują najgorszy wynik. Czyżby dzień przerwy spowodował dekoncentrację? Oliwia Kiołbasa, Alicja Śliwicka i Mariola Woźniak wciążw czołówce, ale tylko pierwsza uszczknęła pół punktu z niżej notowaną przeciwniczką.

- do lat 18 Pojedynek Maksima Vavulina z Manuele Petrosjanem był ekscytujaca walką faworytów. Padł remis.
 
RUNDA VII

Alicja Śliwicka pokonała mistrzynię Europy (z Praga 2016) Fionę Sieber (Niemcy).

- do lat 16Haik Martirosyan (Armenia) po sześciu zwycięstwach z rzędu oddał pierwsze pół punktu.
 
RUNDA VIII
- do lat 16 W pojedynku na 5-szachownicy w grupie dziewcząt Alicja Śliwicka wygrała z Oliwia Kiołbasą.

- do lat 14 Paweł Teclaf na 1 szachownicy zremioswał z Semenem Lomasovem (Rosja), który stracił pierwsze 0,5 pkt.
 
 
RUNDA IX

- do lat 18 Alexandra Obolentseva (Rosja) prowadzi w grupie dziewcząt i jest jedyną liderką, której sytuacja jest w miarę jesna.

W pozostałych grupach ścisk w czołówce. Niestety wyniki Polaków nie napawają optymizmem. Oliwia Kiołbasa znów tylko remisuje z dużo słabszą przeciwniczką.
 
RUNDA X

- do lat 18 Alexandra Obolentseva (Rosja) niespodziewanie przegrywa i z koronacją musi poczekac do ostatniej rundy.

- do lat 14 Paweł Teclaf grał z wicemistrzem Europy – Viachaslau Zarubitskim z Białorusi (do lat 16 Praga 2016) i wygrał!
 
RUNDA XI

- do lat 18 Łukasz Jarmuła zajął ostatecznie 11 miejsce, Mariola Woźniak już bez olimpijskiej formy na miejscu 25.

- do lat 16 Po dobrym początku Alicja Śliwicka na miejscu 13, a Oliwia Kiołbasa na 20. Wiktoria Cieślak na miejscu 35. Chłopcy daleko: Igor Janik 30, Kamil Kozioł 41, Jakub Garbowski 61.

- do lat 14 Paweł Teclaf najbliżej medalu, ale przegrywa w ostatniej rundzie (wygrana dawała srebro, a remis brąz). Joanna Święch na miejscu 30.