Mistrzostwo Świata: Magnus Carlsen obronił tytuł!

Magnus Carlsen obronił tytuł!
Mecz o Mistrzostwo Świata rozegrany był na dystansie 12 partii szachów klasycznych, które nie przyniosły rozstrzygnięcia. O tytule zdecydowała dogrywka.
Zdjęcie: fide.com
 
PARTIA I
Carlsen już w pierwszej partii postanowił zaskoczyć i chyba zagrał debiut - atak Trompowskiego - który nigdy jeszcze się nie pojawił na szachownicy w meczu o mistrzostwo świata. Atak nie spowodował problemów u Karjakina i partia zakończyła się remisem po 42 posunięciach.
PARTIA II
W tej partii obejrzeliśmy zamknięty wariant partii hiszpańskiej. Niewielką przewagę osiągnął grający białymi Karjakin, ale w teoretycznych pozycjach nie odważył się na żadne zaskakujace posunięcie. Po serii wymian partia zakończyła się podziałem punktów po 32 ruchach. Po tej partii dzień przerwy.
PARTIA III
Mamy pierwsze emocje! W trzeciej odsłonie meczu Carlsen najpierw zdecydował się na partię Hiszpańską w wariancie berlińskim, który uważany jest za remisowy, potem uzyskał minimalną przewagę. Presja na Karjakinie nie przyniosła efektu - były momenty, w których wydawało się, iż Rosjanin da się przełamać. Nic z tego - znów podział punktów.
PARTIA IV
Karjakin grając białymi partię Hiszpańską znalazł się w defensywie, ale jednak proste niedokładności w realizacji przewagi Carlsena doprowadziły do czwartego remisu. Norwego osiągnął jedno: ma psychologiczną przewagę.
Partia trwała prawie 7 godzin i liczyła 94 posunięcia. Rosjaninowi udało się zbudować fortecę, której Norweg nie sforsował.
PARTIA V
Karjakin wciąż bez błysku. Dziś miał szansę postraszyć Carlsena, ale cała inicjatywa zakończyła się po trzech posunieciach. Kolejny remis.
PARTIA VI
Kolejny raz oglądaliśmy partię hiszpańską i szósty remis. Po połowie klasycznych pojedynków widzimy, iż zaden z zawodników nie chce ryzykować i czeka na błąd rywala.
PARTIA VII
Kolejna partia zakończyła się remisem. I partia, która kandyduje do miana najsłabszej tego meczu. Zawodnicy zgodzili się na remis już w 33 posunięciu, ale kluczowym momentem okazał się ruch 15…f5, którego żaden z zawodników nie był w stanie tuż po partii prawidłowo ocenić.
PARTIA VIII
Carlsena przegrywa białym kolorem! Kluczowy okazał się niedoczas, w który zawodnicy wpadli w okolicach 30 posunięcia. Carlsen oddał pionka za inicjatywę, a w 35 oddał kolejnego. Karjakin w 37 posunięciu nie znalazł 37 ... H a4 które dawało wygraną i znów przygotowalismy się na kolejny remis. Jednak Norweg przestał grać, jakby kompletnie nie rozumiejąc pozycji. Rosjanin pokazał efektywne wykorzystanie hetmana i skoczka i odniósł pierwsze zwyciestwo!
PARTIA IX
Podrażniony Carlsen atakował. Osiągnął pozycję, w której dużo ryzykował - Karjakin przejął nawet inicjatywę mając pionka więcej! Norwega uratowała chyba kontrola czasu,a ofiara gońca w 39 posunięciu Rosjanina doprowadziła forsownie do pozycji, która była remisowa. Wszyscy oczekiwali 39.Hb3, które dawało wygraną.
PARTIA X
A jednak! Magnus Carlsen zagrał w swoim stylu. Chociaż to Rosjanin mógł iść na powtórzenie pozycji w 20 posunięciu. Kontynuacja gry okazała się zgubna, a Norweg wykorzystał okazję i "zamęczył" Rosjanina. Czy któryś z zawodników zaryzykuje jeszcze?
PARTIA XI
Karjakin, bez walki oddał biały kolor. Grał bez pomysłu i przekonania i to Carlsen grając 18…c3 i potem 19…d5 wykazywał się inicjatywą. Norweg czuje się bardziej komfortowo, bo w szachach szybkich i błyskawicznych jest duże lepszym zawodnikiem od Rosjanina.
Na konferencji prasowej Carlsen stwierdził, że jest za zmianą formatu meczu na bardziej atrakcyjny dla kibiców.
PARTIA XII
Stało się! Będzie dogrywka! Zaden z zawodników nie podjął ryzyka. Carlsen wybrał bardzo spokojny i świetnie rozpracowany wariant partii hiszpańskiej. „Szanse na zwycięstwo są 50:50. Albo wygram ja albo mój przeciwnik.” - powiedział Norweg. Dogrywki odbędą się w dniu jego 26 urodzin.


DOGRYWKA
Dwie pierwsze partie dogrywki nie przynisoły rozstrzygnięć. Jednak już w dwóch kolejnych dominacja Norwega okazała się bezdyskusyjna. Znów partia hiszpańska i piekne zwycięstwo w trzeciej partii dogrywki. Karjakin nie był w stanie się podnieść po porażce, w szczególności, kiedy w głowie tkwi mocniejsza pozycja Carlsena w szachach szybkich.

Mecz finałowy nie zachwycił, ale jego przebieg wynikał z przyjętej taktyki obu zawodników. Norweg nie był na tyle mocny, aby bawić się z Rosjaninem. Karjakin natomiast zdobywał cenne doświadczenie.