TATA STEEL: So wygrywa w Wijk aan Zee, Wojtaszek jedenasty

Zakończył się jeden z ciekawszych arcymistrzowskich turniejów. W holenderskim Wijk aan Zee zwyciężył Wesley So, a Radosław Wojtaszek uplasował się na jedenastym miejscu.
Zdjęcie: tatasteelchess.com
 
PRZED STARTEM
To już 79 turniej, w którym Radosław Wojtaszek wystartuje po raz drugi. Dwa lata temu nasz reprezentant pokonał sensacyjnie mistrza świata Magnusa Carlsena, a uwagi z tego turnieju przedstawił w wywiadzie dla naszego serwisu [czytaj...].

14 graczy zagra systemem kołowym z następującą kontrolą czasu : 100 minut na 40 posunięć, następnie 50 minut na 20 posunięć i 15 minut do końca partii z dodawaniem 30 sekund na każde posunięcie.

Oto kogo zobaczymy w Wijk aan Zee:

Magnus Carlsen (Norwegia) zagra tu po raz trzynasty. Pięć razy tryumfował w turnieju głównym.

Levon Aronian (Armenia) jest czterokrotnym zwycięzcą tego turnieju. Debiutował w 2006 roku , kiedy uplasował się na 7 miejscu.

Wasley So (Stany Zjednoczone) to już uznana gwiazda światowych szachów: w 2016 roku wygrał turniej Elite w St. Louis, a następnie szachownicę na Olimpiadzie Szachowej w Baku,

Siergiej Kariakin (Rosja) - ubiegłoroczny pretendent do tytułu mistrza świata. Debiutował w Wijk aan Zee w 2003 roku, kiedy zagrał w turnieju B i zdobył 7 z 13pkt..

Anish Giri (Holandia) będzie grał po raz 9 z rzędu w Wijk aan Zee, gdzie w 2011r. wygrał turniej Masters.
 
I runda
W pierwszej rundzie Radosław Wojtaszek zagrał z Janem Nepomniachtchi (Rosja) - mistrzem Europy z 2010r. Padł remis, a w obronie Grunfelda Radosław Wojtaszek zagrał rzadko spotykany ruch 9.Gg3, który można odczytać jako próbę nacisku białych po czarnych polach. Wespół z posunięciem 12 c:b6! obserwowaliśmy ciekawą próbę ataku białych na skrzydle hetmańskim.

Pojedynkiem ryndy była partia So - Karlsen. Obrona słowiańska jaką zaproponowł Norweg zapewne podparta była przygotowańiami jeszcze z meczu o tytuł mistrza świata. So próbował grać aktywnie modnym ostatnio atakiem 6. Se5, ale nie zaskoczył tym posunięciem faworyta turnieju. Praktycznie od połowy partii szachiści dzięki wzajemnym uproszczeniom nie wykazywali chęci walki o zwycięstwo i jako pierwsi zakończyli swoj ą grę.

Najdłużej przy szachownicy zabawili Adhiban i Van Wely, ale ich starania przyniosły remis. Jedynym zwycięzcą rundy okazał się Eljanov - który, nie po raz pierwszy pokazał, że w zamkniętej pozycji skoczek lepszy jest od wieży.

I runda Harikrishna, P. - Aronian, L. 1/2
Adhiban, B. - Van Wely, L. 1/2
Eljanov, P. - Rapport, R. 1-0
Karjakin, S. - Giri, A. 1/2
So, W. - Carlsen, M. 1/2
Wojtaszek, R. - Nepomniachtchi, I. 1/2
Andreikin, D. - Wei, Y. 1/2
 
II runda
Niestety Radosław Wojtaszek tym razem nie sprawił niespodzianki i przegrał z Magnusem Carlsenem. Po nieregularnym debiucie nasz zawodnik trzymał obiecującą równą pozycję, ale zbyt pochopnie dążył do uproszczeń i wymian hetmana. W 30 posunięciu zamiast aktywnego 30. ... Wc5 po kolejnym ruchu dążacym do wymiany Polak stracił piona. To wystarczyło mistrzowi świata do wygranej.

Samodzielnym liderem pozostał Ukrainiec Eljanov, który wygrał drugą partię. Wygrał w starym stylu stosując obronę hetmańsko-indyjską - ulubiony debiut Anatolija Karpowa.


II runda Aronian, L. - Wei, Y. ½-½
Nepomniachtchi, I. - Andreikin, D. ½-½
Carlsen, M. - Wojtaszek, R. 1-0
Giri, A. - So, W. ½-½
Rapport, R. - Karjakin, S. ½-½
Van Wely, L. - Eljanov, P. 0-1
Harikrishna, P. - Adhiban, B. 1-0
 
III runda
Radosław Wojtaszek spokojnie remisuje z Anishem Giri. Reprezentant Holandii próbował zaskoczyć Polaka rzadko granym posunięciem 14. ... e5, ale nie osiągnął żadnej przewagi. Gra toczyła się na skrzydle hetmańskim, bez jakichkolwiek szans na zdobycie przewagi z obu stron.

Samodzielnym liderem wciąż Ukrainiec Eljanov. Jednak najciekawszą partię oglądaliśmy w wykonaniu Wesleya So i Richarda Rapporta. Błędy z obu stron dostarczyły wielu emocji. Od 22. ... Gg7 dzięki niedokładnościom So obserwowaliśmy ciekawy rajd czarnopolowego gońca czarnych po obozie białych. Cóż z tego! W rewanżu Węgier zagrywa fatalne 34. ... Hg6 i notuje kolejną porażkę.


III runda Adhiban, B. - Aronian, L. ½-½
Eljanov, P. - Harikrishna, P. ½-½
Karjakin, S. - Van Wely, L. 1-0
So, W. - Rapport, R. 1-0
Wojtaszek, R. - Giri, A. ½-½
Andreikin, D. - Carlsen, M. ½-½
Wei, Y. - Nepomniachtchi, I. 1-0
 
IV runda
Radosław Wojtaszek stoczył z Richarem Rapportem (Węgry) najdłuższą partię tej rundy. Był stroną aktywniejszą, ale nie zdołał wygrać. Swojej szansy ataku na skrzydle hetmańskim nie wykorzystał przy minimlnym błędzie Węgra w posunięciu 38. We1. Polak zbyt długo gromadzićł siły do decydującego ataku - Węgier zdołał ustawic pozycję do kontrataku.

Paweł Eljanov znów wygrał w obronie hetmańsko-indyjskiej i wciąż pozostaje samodzielnym liderem. Ukrainiec wygrał dopiero w końcówce po błędach przeciwnika, który po koniecznej wymianie czarnopolowych gońców nie był w stanie powstrzymać marszu czarnego piona c4-c3. Co ciekawe Eljanov juz w8 posunięciu zaprezentował innowacyjne oddanie piona, nie przyjete jednak przez ostroznego hindusa.


IV runda Aronian, L. - Nepomniachtchi, I. ½-½
Carlsen, M. - Wei, Y. 1-0
Giri, A. - Andreikin, D. ½-½
Rapport, R. - Wojtaszek, R. ½-½
Van Wely, L. - So, W. 0-1
Harikrishna, P. - Karjakin, S. ½-½
Adhiban, B. - Eljanov, P. 0-1
 
V runda
Pierwsze zwycięstwo Radosława Wojtaszka. Pokonał Loeka Van Welya, ktróry zaczyna pełnić funkcję dostarczyciela punktów. Polak i Holender stoczyli interesujący pojedynek w obronie królewsko-indyjskiej, w której decydującym elementem był czas. Po zagraniu Wojtaszka 17. Wc2 Van Wely nad swoim posunięciem zastanawiał się blisko 40 min.

Paweł Eljanov przegrał z Aronianem, co wykorzystał Wesley So i w partii angielskiej pokonał Pentala Harikrishnę. Do dużej niespodzianki doszło w partii Karjakin - Adhiban. Skazywany na porażkę Hindus wygrał po katasrofalnym biciu Karjakina 31.W:g6. Czyżby nie zauważył wtrąconego szacha?


V runda Eljanov, P. - Aronian, L. 0-1
Karjakin, S. - Adhiban, B. 0-1
So, W. - Harikrishna, P. 1-0
Wojtaszek, R. - Van Wely, L. 1-0
Andreikin, D. - Rapport, R. ½-½
Wei, Y. - Giri, A. ½-½
Nepomniachtchi, I. - Carlsen, M. ½-½
 
VI runda
Ależ walka Radosława Wojtaszka, który rozpoczął nietypowo dla siebie 1. ... e5. Partia hiszpańska, w której "hiszpańskie" goniec długo komplikował Polakowi manewry w swoim obozie. Ostatecznie widzieliśmy końcówkę skoczek przeciwko trzen pionom niemal identyczną, jak partia Alexander Alekhine - Jose Raul Capablanca (1927r.) również zakończonea remisem.

Pojedynek Aronian - Carlsen bez emocji, żaden z zawodników nie podjął aktywniejszej gry i ... nudny remis.
Natomiast wszystkich zaskoczył Adhiban, który zagrał gambit królewski. Ten rzadko grany na poziomie arcymistrzowskim debiut również nieco wyprowadził z równowagi So, który mimo przyjęcia ofiary piona w otwartej pozycji szukał zwycięskiej komplikacji. Po ciekawym taktycznie pojedynku również remis. So po tej partii wciąż liderem.


VI runda Aronian, L. - Carlsen, M. ½-½
Giri, A. - Nepomniachtchi, I. 1-0
Rapport, R. - Wei, Y. 0-1
Van Wely, L. - Andreikin, D. ½-½
Harikrishna, P. - Wojtaszek, R. ½-½
Adhiban, B. - So, W. ½-½
Eljanov, P. - Karjakin, S. ½-½
 
VII runda
Partia Radosława Wojtaszka i Baskarana Adhibana była najbardziej emocjonującą rozgrywką Polaka na tym turnieju. Hindus dużą aktywnością na skrzydle królewskim zmusił Wojtaszka do pozostawienia króla bez możliwości roszady. Kiedy wydawało się, że zamknięte centrum skłaniać będzie zawodników do remisu, grę otworzył Polak. Przebijanie się pionami po skrzydłach bez wsparcia figur okazało się tyle efektowne co niebezpieczne. Jednak wtargnięcie Adhibana lekkimi figurami do obozu Wojtaszka nie przyniosło efektu: po ich wymianie i niezrozumiałym 37. ... Kh7 wydawało się, ze to Polak zainkasuje punkt.
Niestety, Wojtaszek nie grał już precyzyjnie: zmęczenie lub perspektywa kilku minut do kontroli czasu spowodowała, iż oddał przewagę praktycznie jednym posunięciem. Nadzieję na remis Polak stracił w niedoliczonej decyzji oddania figury za próbę dojścia piona do promocji.

Aż 123 posunięcia w partii Carlsen - Giri. Wszyscy widzieli zwycięską kombinację, po której Giri zostawał ze skoczkiem, jednak Norweg okazał się łaskawy dla przeciwnika. Błąd, nonszalancja, zmęczenie? A to dopiero połowa turnieju!
Przebudzenie Krjakina, który wykorzystał wszystkie słabości Aroniana w tym jego podręcznikowego "złego" gońca. Można na poziomie arcymistrzowskim wygrywać partią włoską? Można!


VII runda Karjakin, S. - Aronian, L. 1-0
So, W. - Eljanov, P. ½-½
Wojtaszek, R. - Adhiban, B. 0-1
Andreikin, D. - Harikrishna, P. ½-½
Wei, Y. - Van Wely, L. 1-0
Nepomniachtchi, I. - Rapport, R. ½-½
Carlsen, M. - Giri, A. ½-½
 
VIII runda
W partii Pawła Eljanova z Radosławem Wojtaszkiem można zastanawiać się jakie znaczenie ma kontrola czasu. Ukrainiec dość szybko osiągnął przewagę, ale w ostatnim ruchu przed kontrolą wykonał niedokładne posunięcie 40.b6? (wygraną dawało 40.Hf3!). Polak w tym samym punkcie partii znalazł ratunek: 40…e4! i następne 41…f3!
W końcówce obserwowaliśmy próbę walki trzech pionów z wieżą, ale zakończoną pokojowo.

Zwycięstwo Rapporta z Carlsenem należy do gatunku sensacji. Nie da się oprzeć wrażeniu, iż mistrz świata zleckeważył Węgra bowiem otwarcie Rétiego nie powinien zaskoczyć Norwega.
Kolejne zwycięstwo Adhibana, który pokonał Andreikina - co w innym świetle stawia porażkę Wojtaszka z Hindusem.
Szybki remis Karjakina z So pozwolił temu drugiemu zachować pierwsze miejsce.


VIII runda Aronian, L. - Giri, A. 1-0
Rapport, R. - Carlsen, M. 1-0
Van Wely, L. - Nepomniachtchi, I. ½-½
Harikrishna, P. - Wei, Y. ½-½
Adhiban, B. - Andreikin, D. 1-0
Eljanov, P. - Wojtaszek, R. ½-½
Karjakin, S. - So, W. ½-½
 
IX runda
Po dniu przerwy oczekiwaliśmy aktywnej gry w partii dwóch zawodników, których celem - jak się wydaje - jest niepopełnianie błędów. Oczekiwania nie zostały spełnione: błędów co prawda nie było, ale partia zakończyła się, kiedy na szachownicy zaczęło "coś się dziać". Już posunięcia 21 - 23 dały możliwość zakończenia partii trzykrotnym powtórzeniem pozycji jednak nasz zawodnik, ku uciesze kibiców, zagrał 23.Hf3 i wlał nadzieje na większe emocje w partii.
Nic z tego, sytuacja powtórzyła się siedem posunięć później i tym razem Polak nie szukał dalszej gry. Spokojny remis.

Równie szybko zakończyła się podziałem punktu partia So - Aronian, co postanowili wykorzystać Wei i Eljanov. Ich zwycięstwa dawały zrównanie punktów z liderem. Blisko sukcesu był Ukrainiec, ale nie pomogła mu przewaga dwóch wież, kiedy stanął w obliczu wiecznego szacha. Wei grał rozsądniej i próbował zrealizować wolnego piona. Niedoczas zrobił swoje - po blisko 100 posunięciach Chińczyk skapitulował proponując remis.


IX runda So, W. - Aronian, L. ½-½
Wojtaszek, R. - Karjakin, S. ½-½
Andreikin, D. - Eljanov, P. ½-½
Wei, Y. - Adhiban, B. ½-½
Nepomniachtchi, I. - Harikrishna, P. ½-½
Carlsen, M. - Van Wely, L. 1-0
Giri, A. - Rapport, R. ½-½
X runda
Wesley So wykorzystał asekuracyjna postawę Radosława Wojtaszka i wygrał. Dzięki zwycięstwu nad Polakiem odskakuje przeciwnikom i jest na najlepszej drodze do zwycięstwa w turnieju.
Wojtaszek po debiucie miał dobrą pozycję, ale w pewnym momencie chyba zabrakło planu gry.

Do grupy pościgowej za So dołączył Aronian, który ładna ofiarą skoczka rozbił obronę Rapporta.
Ciekawą partię oglądaliśmy też w wykonaniu Eljanova z Wei. Ciekawą, bo zawodnicy wykazywali większą aktywność, niż w pozostałych partiach. Padł remis.


X runda Aronian, L. - Rapport, R. 1-0
Van Wely, L. - Giri, A. ½-½
Harikrishna, P. - Carlsen, M. ½-½
Adhiban, B. - Nepomniachtchi, I. ½-½
Eljanov, P. - Wei, Y. ½-½
Karjakin, S. - Andreikin, D. 1-0
So, W. - Wojtaszek, R. 1-0
W pojedynku Wojtaszka z Aronianem to Polak prowadził aktywniejszą grę i po debiucie atakował bezpośrednio pozycję króla czarnych. Kontraatak Ormianina nie przyniósł efektów, ale nie miał też problemów w obronie.

Carlsen w partii z Adhibanem miał dużo szczęścia: Hindus przeoczył zwycięską kombinację.
Giri i Harikrishną pokzaują, że trudy turnieju zaczynają mieć wpływ na grę. Wiele błędów z obu stron w sumie dało remis.

XI runda Wojtaszek, R. - Aronian, L. ½-½
Andreikin, D. - So, W. ½-½
Wei, Y. - Karjakin, S. 1-0
Nepomniachtchi, I. - Eljanov, P. ½-½
Carlsen, M. - Adhiban, B. ½-½
Giri, A. - Harikrishna, P. ½-½
Rapport, R. - Van Wely, L. ½-½
 
XII runda
Partia Wojtaszek - Andreikinem była bardzo intrygująca, w której czarne poświęcały jakość. Polak mógł wygrać, ale w wyniku kilku niedokładności musiał ratowacć się wiecznym szachem.
Jednak takiego reprezentanta chcemy oglądać! W przeciwieństwie do turnieju z 2015 Wojtaszek w końcówce zmagań prezentuje bardzo ciekawa i aktywną grę.

Carlsen pokonał dobrze spisującego się Eljanova i wciąż liczy na potknięcie So.
W rosyjskim pojedynku Karjakina z Nepomniachtchim padł remis - niby nic nadzwyczajnego, gdyby nie krótki czas, w jakim go osiagnieto.


XII runda Aronian, L. - Van Wely, L. 1-0
Harikrishna, P. - Rapport, R. ½-½
Adhiban, B. - Giri, A. ½-½
Eljanov, P. - Carlsen, M. 0-1
Karjakin, S. - Nepomniachtchi, I. ½-½
So, W. - Wei, Y. ½-½
Wojtaszek, R. - Andreikin, D. ½-½
 
XIII runda
Partia Wei - Wojtaszek zapowiadała się na podział punktów, do chwili, kiedy młody Chińczyk zaczął popełniać błędy. Polak nie bez problemów, ale na pewno z dużą wola walki, wykorzystał to i zanotował drugie zwycięstwo. Bez wątpienia tym razem końcówka turnieju w Wijk aan Zee była lepsza w wykonaniu Polaka, niż przed dwoma laty.

Powtórka z meczu o mistrzostwo świata! Pojedynek Carlsena z Karjakinem dostarczył wielu emocji. Norweg w debiucie poświęcił figurę i widzieliśmy sporo taktycznych motywów. Jednak padł remis.
So w partii z Nepomniachtchi, już po 9 posunięciu miał zapewnione zwycięstwo, ale chyba poczucie wstydu kazało mu wykonać kolejne 20 posunięć. Amerykanin jednak w pełni zasłużył na końcowy sukces w turnieju.


XIII runda Andreikin, D. - Aronian, L. 1-0
Wei, Y. - Wojtaszek, R. 0-1
Nepomniachtchi, I. - So, W. 0-1
Carlsen, M. - Karjakin, S. ½-½
Giri, A. - Eljanov, P. ½-½
Rapport, R. - Adhiban, B. 0-1
Van Wely, L. - Harikrishna, P. 1-0

1 So, W. 9.0 / 13
2 Carlsen, M. 8.0 / 13
3 Adhiban, B. 7.5 / 13
4 Aronian, L. 7.5 / 13
5 Wei, Y. 7.5 / 13
6 Karjakin, S. 7.0 / 13
7 Eljanov, P. 7.0 / 13
8 Giri, A. 6.5 / 13
9 Harikrishna, P. 6.0 / 13
10 Andreikin, D. 6.0 / 13 ½
11 Wojtaszek, R. 6.0 / 13
12 Nepomniachtchi, I. 5.0 / 13
13 Rapport, R. 4.5 / 13
14 Van Wely, L. 3.5 / 13