Wiadomości szachowe ze Świata

Mistrzostwa Świata Kobiet: Tan Zhongyi z Chin została 16 Mistrzynią Świata Kobiet!

Utworzono: 04.03.2017 , Redakcja
64 zawodniczki uczestniczą w Mistrzostwach Świata, które odbywają się w Teheranie od 10 lutego do 5 marca. Imprezę zbojkotowało wiele czołowych szachistek, protestujących przeciw religijnej dyskryminacji kobiet w Iranie.

PRZED TURNIEJEM
Irański pomysł, by wszystkie zawodniczki rywalizowały w hidżabach przynosi fatalne skutki dla sportu. Wyjazdu do Teheranu odmówiły: mistrzyni świata Hou Yifan, exmistrzyni świata Maria Muzychuk, Amerykanka Nazi Paikidze, Irina Krush i argentynka Carolina Lujan.
Również nie potwierdziły swojego udziału w mistrzostwach Humpy Koneru, Alice Galliamova i Tatjana Kosincewa.

Przypominamy, iż jedyną Polką uprawnioną do gry w dawnym Pucharze Świata jest Monika Soćko.

Zawodniczki zagrają systemem "drabinkowym" - przegrywający odpada. Mecz składa się z dwóch partii, w przypadku remisu następnego dnia odbędzie się tie-break: 2 partie z kontrolą 25 minut + 10 sekund na każde posunięcie, potem dwie gry i 10 minut + 10 sekund,  i ewentualnie dalej dwie partie 5 minut + 3 sekund, a jeśli wynik jest nadal nierozstrzygnięty o awansie zdecyduje Armageddon.

Lista zawodniczek uprawnionych do udziału w Mistrzostwach Z Mistrzostw Świata - lata 2014-15

I RUNDA
W I rundzie Mistrzostw Monika Soćko zagrała z Anastazją Saviną (Rosja) rozstawioną z numerem 44. Rosjanka dość niespodziewanie stawiła duzy opór Polce i w dwóch partiach padły remisy.
Losowanie najwyżej rozstawionej Ju Wenjun sprawiło, że Polka rozpoczęła pierwszą partię białymi. Rozpoczęła dobrze i po uzyskaniu przewagi przestrzeni, zamienionej na przewagę piona oczekiwaliśmy, iż Savina nie będzie już miała dobrych ruchów. Niestety Polka tę przewagę wypuściła dwoma nieprecyzyjnymi ruchami. Szczęśliwie Rosjanka pokazała, iż końcówki wieżowe nie są jej silną stroną i zobaczyliśmy remis.

W drugiej partii widzieliśmy aktywna grę obu zawodniczek, jednak żadnej z nich nie udało się uzyskać przewagi dającej szansę na zwycięstwo. Tym razem końcówka wieżowa w wykonaniu Rosjanki okazała się bezbłędna i padł drugi remis.

O awansie zadecyduje poniedziałkowa dogrywka.

Ju Wenjun (Chiny), Anna Muzyczuk (Ukraina), Aleksandra Kosteniuk (Rosja), Antoaneta Stefanowa (Bułgaria ), Nino Batsiashvili (Gruzja) i Walentina Gunina (Rosja) wygrały swoje mecze z wynikami 2-0. Niespodzianką pierwszej rundy jest mecz Dronavalli-Shamima, gdzie zawodniczki dzieli ponad 400 elo, a o awansie zadecyduje dogrywka. Podobie, po niespodziewanej porażce Nany Dzagnidze z Moną Khaled (Egipt) w pierwszej rundzie, Gruzinka zdołała wygrać i panie zmierzą się w tie-breaku.
I RUNDA - dogrywka
Monika Soćko rozpoczęłą dogrywkę białymi. Pierwsza partia znów zakończyła się "wieżówką" i odważnym marszem piona po linii a. Savina nie popełniła bęłdu i padł remis.
W drugiej partii Polka osiagnęła zdecydowaną przewagę. Kiedy wydawało się, że po rozbiciu pozycji króla należy zrealizować prosty plan ataku na skrzydle królewskim, nasza reprezentantka zaczeła grac tam, gdzie Rosjanka miała przewagę: w centrum opanowanym przez piony Rosjanki.
Porażka i przykre, szybkie pożegnanie z Mistrzostwami.

Pierwsza runda przyniosła więcej niespodzianek. Mistrzostwa opuszczą takie zawodniczki jak Danielian, Żukowa, czy Mkrtchian.
Oglądaliśmy pierwszy Armagedon. Anastasia Bodnaruk, musiała wygrać z Mitrą Hejazipouri wygrała.
II RUNDA
Mistrzostwa wciąż przynoszą niespodzianki. Tym razem w pierwszej partii drugiej rundy Valentina Gunina (Rosja) przegrała z dużo niżej notowaną Chinką Shiqun Ni. Posunięcia 27. d5 ?? nikt się nie spodziewał, ale Azjatka zachowała spokój i zrealizowała przewagę podarowanego piona.

Pod nieobecność naszej reprezentantki sympatie kierujemy ku Rosjance Alinie Kashlinskayej (żonie Radosława Wojtaszka). Niestety Alina przegrała z Ukrainką Anną Muzychuk.

Drugie partie drugiej rundy przyniosły niespodzianki: Goryachkina została wyeliminowana przez niżej notowaną Pham, a Gunina przez Shiqun Ni. Szczególnie wyeliminowanie Guniny jest dużym zaskoczeniem dla kibiców: dwie łatwe porażki każą szukać przyczyn pozasportowych. Dziś Rosjanka zaprezentowała kolejne elementy z elementarza szachowych błędów - późne rozwinięcie figur, brak planu i pasywność. Praktycznie po 15 posunięciu znany był już wynik tego pojedynku.

Pogromczyni Moniki Soćko Savina po wczorajszej porażce dziś tylko zremisowała z Shen Yang i pożegnała się z turniejem. Podobnie Kashlinskaya, która tylko zremisowała z Muzychuk.
9 pojedynków z 16 musi być rozstrzygniętych w dogrywce.

Dogrywki drugiej rundy przyniosły pogrom faworytek. Zhao Xue przegrała białymi w pierwszej partii z Rout Padmini, by w drugiej ledwie zremisować. Zhao w przegranej partii wykazała duże niezdecydowanie w ataku na pozycję czarnych, a po wycofaniu skoczka 36. Sc6 oddała im całkowicie inicjatywę.

O awansie musiały decydować aż dwa Armagedony, których ofiarą m.in padła kolejna faworytka Ushenina. Grając czarnymi musiała wygrać, tymczasem tylko zremisowała z Tan Zhongyi. W drugim superblitzu Kurtsidze wygrała czarnymi z Batsiashvili.
W mistrzostwach dominacje zaczynają wykazywać Chinki - do dalszego etapu awansowały aż cztery.

III RUNDA
Już tylko 16 zawodniczek walczy o tytuł Mistrzyni Świata. W pierwszych partiach tej rundy padło pięć remisów w tym w najciekawszej partii Ju Wenjun - Giria.
Zwyciężyła zaskakująco dobrze prezentująca się Dzagnidze oraz Muzychuk i Stefanova.

Nana Dzagnidze w wariancie wymiennym partii słowiańskiej osiągnęła przewagę i praktycznie zamknęła Shen Yang. Chinka podjęła próbę wyrwania się z opresji, poświęciła pionka, ale ładne uderzenie 25 Sg7! rozstrzygnęło losy partii.
Drugie partie trzeciej rundy przyniosły awans czterem zawodniczkom, cztery pary powalczą w dogrywce.
Dzagnidze zremisowała z Shen Yang, co po wczorajszym zwycięstwie dało jej awans. Podobnie "zwycięski" remis uzyskała Stefanowa. S. Ni awans zapewniła sobie po pokonaniu Pogoniny.
Drugie zwycięstwo w tej rundzie Anny Muzychuk pokazuje, iż siostra byłej mistrzyni świata Marii, najwyraźniej chce iść jej śladem. Pojedynek z Wietnamką Le Thao Nguyen Pham był jednym z dłuższych tej partii, mimo że Azjatka zagrała bardzo pasywnie i już w fazie debiutu Ukrainka osiągnęła przewagę.
Każda z dogrywek trzeciej rundy zakończyła się na partiach granych tempem 10'+10". Awansowały: Ju Wenjun, Tan Zongyi, Harika i Kosteniuk. W najciekawszym starciu Ju Wenjun - Girya lepsza okazała się Chinka, która - w ostatniej, zwycięskiej, partii szachów szybkich - zaprezentowała niecodzienne zagranie 4. H.c2. Mimo, iż zmarnowała dużo czasu na manewry hetmanem, Rosjanka nie znalazła pomysłu, aby to wykorzystać. Co więcej, kiedy oddała inicjatywę na skrzydle hetmańskim pozostało jej tylko obserwować marsz białych pionów.
W ćwiercinale aż trzy Chinki. Czy to znak nowych czasów?

IV RUNDA

Ćwierćfinał - pierwsze partie
Ju Wenjun 1/2 Tan Zhongyi
Harika 1 -0 Dzagnidze
Muzychuk 1-0 Stefanova
Kosteniuk 1/2 S. Ni

W derbowym pojedynku grająca białymi Tan Zhongyi w końcówce miała duże szanse na zwycięstwo. Ju Wenjun wytrzymała presję i skutecznie się broniła.

Anna Muzyczuk zaskoczyła w partii włoskiej Antoanetę Stefanową rzadkim ruchem 14.Gg5. Okazało się to o tyle skuteczne, że Stefanowa nie grała później precyzyjnie i przegrała.

Drugie partie ćwierćfinału przyniosły trzy rozstrzygnięcia. Jedno z gatunku niespodzianek. Ju Wenjun przegrała w chińskich derbach z Tan Zhongyi i odpada z turnieju.

Nana Dzagnidze uciekła spod topora i wykorzystując białe pokonała w partii angielskiej Dronavalli Hariki. Tym samym doprowadziła do dogrywki.

Faworyzowane Anna Muzychuk i Kosteniuk awansowały do półfinału.

Jedyna dogrywka w ćwierćfinale: Dzagnidze Nana - Harika Dronavalli, rozstrzygnęła się już w piewszych partiach. Hinduska, która wszystkie swoje awanse zawdzięcza dogrywkom i tym razem przebrnęła szczęśliwie przez ten etap rozgrywek.
O awansie zadecydowała końcówka pierwszej partii. Gruzinka Dzagnidze zagrała ją dużo gorzej mimo przewagi materialnej i zasłużenie przegrała. Okazało się, że przewaga piona, była mniejsza niż przewaga przestrzeni.

V RUNDA
W pierwszych partiach półfinału mistrzostw świata Dronavalli Harika przegrała z Tan Zhongyi, a Kosteniuk z Muzychuk.

Tylko dwie zawodniczki wykazują równą formę na tych mistrzostwach. Pierwsza to Anna Muzychuk, która gra pewnie, jakby bez wysiłku. Druga to Dronavalli Harika, która kazdy awans wywalczyła w dogrywkach.

W tej rundzie Muzuchuk do pewnej gry dorzuciła trochę szczęścia, kiedy Kosteniuk zamiast 33.Gc5! zagrała 33.Kh1? Czy takie taktyczne "niedopatrzenia" świadczą już o trudach turnieju?
W drugich partiach półfinału Anna Muzychuk już pewnie i bezproblemowo pokonuje zrezygnowaną Kosteniuk.

Dronavalli Harika wygrała z Tan Zhongyi i doprowadziła do dogrywki. Ta partia miała aż 162 posunięcia! Kiedy po 29. ... h5? Hinduska uzyskała materialną przewagę wydawało się, że partia zakończy się szybko, Chinka zaczęła stosować uporczywą obronę. Z sobie znanych powodów Harika nie wymieniała hetmanów, jakby obawiając się gry końcówki lekkofigurowaej. A moze to było celowe męczenie przeciwniczki przed dogrywką?
Dogrywka pomiędzy Dronavalli Hariką a Tan Zhongyi był najbardziej emockonujacym pojedynkiem tych mistrzostw.

Po szybkim zwycięstwie Hariki w pierwszej partii szachów szybkich Zhongyi wyrównała pojedynek zwycięstwem w drugiej. Mimo wszystko to Hinduska sprawiała wrażenie bardziej zdeterminowanej i agresywnej zawodniczki.

Partie tempem 10+10 jednak najpierw przyniosły zwycięstwo grajacej białymi Chinki, która wygrała równą końcówkę. Kolejną partię Hinduska musiała wygrac i tak się stało, kiedy pionem po linii b zblizała się do pola promocji.

Partie tempem 5+3 zakończyły się remisem, chociaż to Harika w obu miała szanse na zwycięstwo.

Decydujący o awansie Armagedon przegrała Hinduska przez czas. W partii, obie zawodniczni przechodziły przez pozycje, które można uznać za wygrane. Niestety umiejętności szachowe przegrały z regułami gry. Po raz trzeci Harika Dronavalli nie może przejść przez półfinału - odpadała już w Chanty-Mansyjsku (2012) i Soczi (2015).

FINAŁ
Anna Muzychuk (Ukraina) i Tan Zhongyi (Chiny) zmierzą się w finale Mistrzostw Świata Kobiet w Teheranie. Niewątpliwie faworytką jest Ukrainka, która do finału doszła bardzo pewnie. Chinka ma za sobą morderczą dogrywkę w półfinale., ale czy to może mieć znaczenie?
Pierwszą partię
zawodniczki rozegrały bardzo spokojnie. W obronie francuskiej redukowały materiał i w końcówce lekkofigurowej z hetmanami nie były w stanie sobie zagrozić.

W drugiej partii Tan Zhongyi uzyskała nieznaczną przewagę przestrzeni, ale niezrozumiałe oddanie piona przez Muzychuk przesądziły losy partii. Co prawda obie zawodniczki grały niedokładnie, ale wyraźnie zdeprymowana Ukrainka nie była w stanie podjąć walki.

Podrażniona porażką w poprzednim starciu Anna Muzychuk w trzeciej partii mie daje szans Tan Zhongyi. To piękna taktyczna partia - instrukcja jak radzić sobie z obroną francuską.

Czwarty mecz finału zakończył się remisem. Najprawdopodobniej obie zawodniczki nie zdecydowały się na ryzyko w partii klasycznej i po 24 ruchach zadowoliły się remisem.

O tytule Mistrzyni Świata zdecydował tie-break - 25 min. + 10s./posunięcie . Zgodnie z przepisami odbyło się nowe losowanie kolorów. Anna Muzyczuk zagrała w pierwszej partii białymi i nie wykorzystała szansy. Mimo przewagi pozwoliła Tan Zhongyi uciec przed egzekucją.

W drugiej partii role się odwróciły. Tym razem Chinka mocno zaatakował Ukrainkę. Ta znalazła jednak możliwość kontrataku, ale się w nim pogubiła. Pod ogromną presją zagrała 39. K... h6? i po 40. g4 wkrótce poddała się.

Tan Zhongyi i Anna Muzychuk

Tan Zhongyi stała się szesnastą Mistrzynią Świata Kobiet i piątym chińskim zawodnikiem, który zdobył najwyższy tytuł w historii szachów.