Tradewise: Piorun i Kantane na minusie, Hou Yifan wywołuje skandal

Na Gibraltarze w turnieju MASTERS wystąpili nasi reprezentanci: Anna Kantane i Kacper Piorun. Niestety oboje kończą ze stratą rankingu.
Zwycięzcą został Hikaru Nakamura i otrzymał 23 000 funtów szterlingów.
Zdjęcie: gibchess.com
 
PRZED TURNIEJEM
Financial Times nazwał Tradewise Gibraltar Open najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną imprezą tego typu na świecie. Co ciekawe turniej MASTERS jest otwarty dla każdego, kogo stać na  wpisowe - to jedna z nielicznych imprez, na których można zagrać z zaproszoną gwiazdą.
Turniej MASTERS rozgrywany będzie na nietypowym dystansie 10 rund. W przypadku, kiedy po 10 rundach pierwsze miejsce będzie dzielone, o zwycięstwie zdecyduje dogrywka.
 
I RUNDA
Od zwycięstwa rozpoczął Kacper Piorun występ na Gibraltarze. Przeciwnik - Nigel E Povah z Anglii - okazał się pionkożercą, co nasz arcymistrz wykorzystał bez zbędnej zwłoki.
W turnieju MASTERS pojawiła się również nasza reprezentantka Anna Kantane, która mimo ciekawego ataku nie sprostała Emilowi Sutowskiemu z Izraela.

Niespodzianką rundy jest remis Borysa Gelfanda.
 
II RUNDA
Drugie zwycięstwo Kacpra Pioruna. Tym razem obrona Grunfelda okazała sie skuteczna na Xandera Wemmersa z Holandii. Podręcznikowe konstruowanie siatki matowej wystarczyło, aby przeciwnik zrezygnował.
Anna Kantane zdobyła pierwsze punkty po remisie z Celią Gillis Onievą z Hiszpanii.

I znów kilka dużych niespodzianek. Remisy w partiach Krysa Leandro z Fabiano Caruaną i Maxima Vachier-Lagrave z Nitzanem Steinbergiem. Przegrał też Ivanchuk z dużo słabszym rywalem.
Argentyńczyk Leandro Krysa zaprezentował klasyczne rozbijanie fianchetta pionami i złapał Caruanę na "wiecznego szacha".


III RUNDA

Juz tylko ośmiu zawodników ma komplet punktów, a wśród nich Polak Kacper Piorun! Dziś kolejne zwycięstwo z Francuzem Bilelem Bellahcenem. Nasz arcymistrz wykorzystał motyw osłabionej ostatniej linii, w końcu zdobył przestrzeń, by ostatecznie wyrobić sobie dochodzącego piona. Przeciwnik teoretycznie silniejszy niż ci z pierwszych rund, a zwycięstwo najładniejsze.
Anna Kantane zanotowała drugi remis, tym razem z niżej notowaną Celią Onievą Gillis (Hiszpania).

Ze światowych gwiazd drugi remis zanotował Veselin Topalov i Piotr Svidler. W prestiżowym pojedynku Muzychuk Anna zremisowała z Hou Yifan.
Bardzo ładnie osaczył przeciwnika Caruana i wygrał.
 
IV RUNDA 
Konfrontcja Kacpra Pioruna z czołowym zawodnikiem świata Macimem Vachier-Lagrave (Francja) zakończyła się porażką Polaka. To była ciekawa strategiczna partia hiszpańska. Nasz arcymistrz nie był w stanie utrzymać pzewagi pionka, kiedy oddał inicjatywę na skrzydle hetmańskim, próbując otwierać grę na skrzydle hetmańskim.
Anna Kantane zanotowała kolejny remis z Lali Agbabishvili z Kanady.

Już tylko dwóch zawodników ma komplet punktów. Emil Sutowsky (Izrael) i Ju Wenjun (Chiny) rozpoczynali z odległymi numerami startowymi, ale tylko ten pierwszy grał z zawodnikiem z pierwszej 10 turnieju.
W prestiżowym pojedynku Hou Yifan pokonała Marię Muzychuk.
V RUNDA
Kacper Piorun wygrywa z kim nalezy wygrywać. W obronie królwesko-indyjskiej nie dał szans Elisabeth Paehtz z Niemiec.
Anna Kantane wygrała pierwszą partię z Piotrem Korningiem ze Szwecji.

Na tropioe niespodzianek wyłapujemy zwycięstwo Davida Antona Guijarro z Hiszpanii nad Borysem Gelfand z Izraela.
VI RUNDA
Uszczknięcie na tym turnieju choćby pół punktu z zawodnikiem z grupy 2700+ nie jest dla naszego reprezentanta na razie osiągalne. W partii z Yangyi Yu plan ataku na skrzydle hetmański pokrzyżował Chińczyk, który uprzedził zamiary Polaka.
Anna Kantane przegrała z arcymistrzem Jean-Noel Riff (Francja).

Nigel Short (Anglia) pokonał słabo spisującą się "jedynkę" turnieju Fabiano Caruanę (USA). Poszukiwanie nowości w Caro-Kannie skończyło się wyraźną porażką.
VII RUNDA
Kolejna wygrana Kacpra Pioruna z niżej notowanym zawodnikiem. Nasz zawodnik robi swoje tam gdzie powinien. Ale czekamy na .. błysk. W partii z Australijczykiem Bobby Chengiem przeciwnik poszedł na wymianę ciosów i przegrał, kiedy Polak zaciągnął króla przeciwnika na środek szachownicy.
Drugie zwycięstwo Anny Kantane, która tym razem pokonała Bernda Skutta z Niemiec.

W najciekawszej partii Maxime Vachier-Lagrave (Francja) pokonał Michaela Adamsa (Anglia). Dzięki temu zwycięstwu MVL prowadzi.
VIII RUNDA
Kacper Piorun złamał regułę i tym razem nie wygrał z niżej notowanym zawodnikiem. Po wtargnięciu wieży białych na tyły naszego reprezentanta Polak nie ryzykował i remis czarnymi z Jonathanem Carlstedtem (Niemcy) wydaje się jedynym i rozsądnym rozwiązaniem.
Anna Kantane przegrała z Eesha Karavade z Indii.

W turnieju prowadzi rewelacyjny Hiszpan David Anton Guijarro, który zremisował z Maximem Vachier-Lagrave.
W pojedynku pań niespodzianka: Wenjun Ju pokonała Yifan Hou.
 
IX RUNDA
Przedostatnia runda była szczęśliwa dla Kacpra Pioruna. Remis - w sytuacji kiedy wydawało się, iż Leandro Krysa z Argentyny przystąpi do ataku.
Anna Kantane również zremisowała z Stephenem Whatleyem (Gibraltar).

David Anton Guijarro - srebrny medalista indywidualnych mistrzostw Europy z 2014 r. - wygrał z Veselinem Topałowem (z Bułgarii) i samodzielnie prowadzi z przewagą 0,5 pkt.

 

X RUNDA
Kacper Piorun w ostatniej rundzie zagrał z byłą mistrzynią świata kobiet Antoanetą Stefanową. Były ataki obu skrzydłami i chyba zabrakło nieco zimnej głowy, aby zadać decydujący cios.
W partii Burrows Martin (Anglia) - Kantane Anna padł remis.

Niestety nasi reprezentanci kończą ze stratami rankingu.

Po 10 rundzie trzech zawodników miało po 10 pkt. i o wygranej decydowała dogrywka, którą wygrał Nakamura.
Uwagę jednak przyciągnął niecodzienny wynik partii Hou Yifan z Lalith Babu. Chinka rozpoczeła partię z 25 minutowym opóźnieniem, a następnie szybko przegrała. Po partii wyjasniła, iż jej postawa była protestem przeciwko kojarzeniom - zarzuciła organizatorom nieuczciwość w sposobie dobierania przeciwników.

Miejsca Po 10 rundzie
1 Anton Guijarro David ESP 2650 8,0
2 Nakamura Hikaru USA 2785 8,07
3 Yu Yangyi CHN 2738 8,0

Po dogrywce wygrał Nakamura.

29 Piorun Kacper POL 2651 6,5
166 Kantane Anna POL 4,5 pkt.