Wiadomości szachowe ze Świata

TURNIEJ KANDYDATÓW - R5: Dwa nudne remisy, jeden interesujący, jeden emocjonujący

Utworzono: 16.03.2018 , Redakcja
[SZACHYINFO]:
fot. worldchess.com
Ośmiu najlepszych arcymistrzów świata - Lewon Aronian (Armenia), Fabiano Caruana (USA), Wesley So (USA), Sergey Karjakin (Rosja), Ding Liren (Chiny), Shakhriyar Mamedyarov (Azerbejdżan), Alexander Grischuk (Rosja), Vladimir Kramnik (Rosja) walczy o wyłonienie jedynego, który zmierzy się w pojedynku z mistrzem Świata.


Przed startem
Turniej odbywa się w Berlinie, stolicy Niemiec, w Kühlhaus Berlin. Fundusz nagród wynosi 420 000 Euro.

Runda 1
Fabiano Caruana pokonał Wesleya So w 33 ruchach, chociaz jeszcze w połowie partii rozgrywkę można było uznać za równą.
Vladimir Kramnik wygrał bardzo trudny mecz z Alexandrem Grischukiem. Dopiero w 38 posunięciu czarne wykonały decydujący błąd.
Shakhriyar Mamedyarov wygrał niespodziewanie z Siergiejem Karjakinem, gdzie zmusił rywala do niewygodnej końcówki hetmańskiej.
Jedyny remis padł w partii Aronian Lewon - Ding Liren.


Runda 2
W tej rundzie była tylko jedna rozstrzygnięta gra: Alexander Grischuk pokonał Wesleya So. Rosjanin zagrał partię hiszpańską z wczesnym d3, co okazało się wystarczające do pokonania Amerykanina. So już po ruchu 19 ... S:e4 oddał całkowicie inicjatywę białym.
Rosjanie Kramnik i Karjakin w Berlinie zaprezentowali obronę berlińską i bez rozstrzygnięcia podpisali remis.
Ding Liren i Fabiano Caruana zagrali bardzo ostro z interesującymi ofiarami, ale również padł remis.
Partia Mamedyarov - Aronian również zakończyła się remisem, ale to białe miały szanse na zwycięstwo.

Po drugiej rundzie: 1. Kramnik 1.5 pkt, 2. Mamedyarow 1.5 pkt, 3. Caruana 1.5 pkt, 4. Grischuk 1 pkt, 5. Aronian 1 pkt, 5. Ding Liren 1 pkt, 7. Karjakin 0,5 pkt, 8. Wesley So 0 pkt.Runda 3
Kramnik pokonał Aroniana i został samodzielnym liderem turnieju. Niewątpliwie wykorzystał eksperyment przeciwnika, który zaryzykował i zagrał 1. e4 - posunięcie, które grywa bardzo rzadko. Po 27 ruchach było już wszystko jasne.
W partii Karjakin Sergey - Grischuk Alexander rywale zaprezentowali partię włoską i jak się należało spodziewać nikt nikogo nie zaskoczył. Padł remis.
Pierwsze zdobycze punktowe Wesleya So. Zremisował z Ding Liren, a zawodnicy nawet nie próbowali zejść z podręcznikowych standardów partii hiszpańskiej.
Mamedyarov, grając czarnymi obronę sycylijską w wariancie Najdorfa, po raz kolejny sprawił wrażenie, że jest jedynym zawodnikiem, któremu zależy na zwycięstwach. Tym razem podjął próbę złapania pionka Caruany, ale bez rezultatu. Padł kolejny remis.


Runda 4
Vladymir Kramnik krótko cieszył się prowadzeniem w turnieju i w czwartej rundzie przegrał z Fabiano Caruaną w bardzo zaciętym pojedynku. Wydaje się, że Rosjanin zaskoczył Amerykanina w debiucie. Caruana zużywał bardzo dużo czasu, ale czy to była świadoma taktyka przetrzymania rywala? Kramnik popełnił błąd w 58 i 59 posunięciu, co dało zwycięstwo przeciwnikowi.
Lewonowi Aronianowi udało się zaskoczyć Sergeya Karjakina i Rosjanin ma tylko 1 punkt.
W partiach Mamedyarov, Shakhriyar - So, Wesley i Grischuk, Alexander - Ding, Liren padły remisy.Runda 5. Dwa nudne remisy, jeden interesujący, jeden emocjonujący
Najbliżej zwycięstwa był Lewon Aronian w partii z Alexandrem Grischukiem. Niestety, jak sam przyznał przegapił kilka zwycięskich ścieżek.
Caruana Fabiano z Sergeyem Karjakinem i Ding, Liren z Shakhriyarem Mamedyarovem zakończyli partie po 30 posunięciach.
Wesley So i Vladimir Kramnik zaprezentowali obronę Tarrascha, w której nieco emocji dostarczył izolowany pionek.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz

loader
Copyright © 2018 Szachy - WIADOMOŚCI. All Right Reserve.
Partner of Joomla Perfect Templates
 

Uwaga! Używamy plików cookies wyłącznie do poprawnego działania strony.
Więcej o plikach cookies znajduje się za odnośnikiem: zasady prywatności.

Akceptuję pliki w tym serwisie.

Więcej informacji...