TURNIEJ KANDYDATÓW: Fabiano Caruana zagra w meczu o mistrzostwo Świata!

[SZACHYINFO]:
fot. worldchess.com
Ośmiu najlepszych arcymistrzów świata - Lewon Aronian (Armenia), Fabiano Caruana (USA), Wesley So (USA), Sergey Karjakin (Rosja), Ding Liren (Chiny), Shakhriyar Mamedyarov (Azerbejdżan), Alexander Grischuk (Rosja), Vladimir Kramnik (Rosja) walczy o wyłonienie jedynego, który zmierzy się w pojedynku z mistrzem Świata.


Przed startem
Turniej odbywa się w Berlinie, stolicy Niemiec, w Kühlhaus Berlin. Fundusz nagród wynosi 420 000 Euro.

Runda 1
Fabiano Caruana pokonał Wesleya So w 33 ruchach, chociaz jeszcze w połowie partii rozgrywkę można było uznać za równą.
Vladimir Kramnik wygrał bardzo trudny mecz z Alexandrem Grischukiem. Dopiero w 38 posunięciu czarne wykonały decydujący błąd.
Shakhriyar Mamedyarov wygrał niespodziewanie z Siergiejem Karjakinem, gdzie zmusił rywala do niewygodnej końcówki hetmańskiej.
Jedyny remis padł w partii Aronian Lewon - Ding Liren.


Runda 2
W tej rundzie była tylko jedna rozstrzygnięta gra: Alexander Grischuk pokonał Wesleya So. Rosjanin zagrał partię hiszpańską z wczesnym d3, co okazało się wystarczające do pokonania Amerykanina. So już po ruchu 19 ... S:e4 oddał całkowicie inicjatywę białym.
Rosjanie Kramnik i Karjakin w Berlinie zaprezentowali obronę berlińską i bez rozstrzygnięcia podpisali remis.
Ding Liren i Fabiano Caruana zagrali bardzo ostro z interesującymi ofiarami, ale również padł remis.
Partia Mamedyarov - Aronian również zakończyła się remisem, ale to białe miały szanse na zwycięstwo.

Po drugiej rundzie: 1. Kramnik 1.5 pkt, 2. Mamedyarow 1.5 pkt, 3. Caruana 1.5 pkt, 4. Grischuk 1 pkt, 5. Aronian 1 pkt, 5. Ding Liren 1 pkt, 7. Karjakin 0,5 pkt, 8. Wesley So 0 pkt.Runda 3
Kramnik pokonał Aroniana i został samodzielnym liderem turnieju. Niewątpliwie wykorzystał eksperyment przeciwnika, który zaryzykował i zagrał 1. e4 - posunięcie, które grywa bardzo rzadko. Po 27 ruchach było już wszystko jasne.
W partii Karjakin Sergey - Grischuk Alexander rywale zaprezentowali partię włoską i jak się należało spodziewać nikt nikogo nie zaskoczył. Padł remis.
Pierwsze zdobycze punktowe Wesleya So. Zremisował z Ding Liren, a zawodnicy nawet nie próbowali zejść z podręcznikowych standardów partii hiszpańskiej.
Mamedyarov, grając czarnymi obronę sycylijską w wariancie Najdorfa, po raz kolejny sprawił wrażenie, że jest jedynym zawodnikiem, któremu zależy na zwycięstwach. Tym razem podjął próbę złapania pionka Caruany, ale bez rezultatu. Padł kolejny remis.


Runda 4
Vladymir Kramnik krótko cieszył się prowadzeniem w turnieju i w czwartej rundzie przegrał z Fabiano Caruaną w bardzo zaciętym pojedynku. Wydaje się, że Rosjanin zaskoczył Amerykanina w debiucie. Caruana zużywał bardzo dużo czasu, ale czy to była świadoma taktyka przetrzymania rywala? Kramnik popełnił błąd w 58 i 59 posunięciu, co dało zwycięstwo przeciwnikowi.
Lewonowi Aronianowi udało się zaskoczyć Sergeya Karjakina i Rosjanin ma tylko 1 punkt.
W partiach Mamedyarov, Shakhriyar - So, Wesley i Grischuk, Alexander - Ding, Liren padły remisy.Runda 5. Dwa nudne remisy, jeden interesujący, jeden emocjonujący
Najbliżej zwycięstwa był Lewon Aronian w partii z Alexandrem Grischukiem. Niestety, jak sam przyznał przegapił kilka zwycięskich ścieżek.
Caruana Fabiano z Sergeyem Karjakinem i Ding, Liren z Shakhriyarem Mamedyarovem zakończyli partie po 30 posunięciach.
Wesley So i Vladimir Kramnik zaprezentowali obronę Tarrascha, w której nieco emocji dostarczył izolowany pionek.


Runda 6. Shakhriyar Mamedyarov współlideruje z Fabiano Caruaną.
Shakhriyar Mamedyarov po pokonaniu Władimira Kramnika przewodzi razem z Fabiano Caruana po 5 rundzie. Sukces osiągnął jednak dzięki błędowi Kraminika, który zagrał 34 ... Rdc8.
Fabiano Caruana tylko zremisował z Alexandrem Grischukiem.
Wygrana So z Lewonem Aronianem poprawia jego statystyki, ale czy oznacza powrót do turnieju? W partii hiszpańskiej Aronian miał inicjatywę, ale kiedy w 38 posunięciu stracił jakość pozostało mu tylko bronić się.
Ding Liren i Siergiej Karjakin już po 18 posunięciu uzgodnili remis.


Runda 7. Fabiano Caruana znów samodzielnie prowadzi.
Fabiano Caruana pokonał Levona Aronianina i znów samodzielnie prowadzi. Na półmetku turnieju wydaje się najrówniej grającym zawodnikiem, którego zwycięstwa są wypracowane, a nie są efektem błędów przeciwników. Tym bardziej zwycięstwo Caruany okazało się efektowniejsze, bo odniesione w niedoczasie.
So wrócił na swoje miejsce w turnieju i przegrał z Karjakinem w końcówce wieżowej.
Grischuk, z Mamedyarovem oraz Kramnik z Dingiem zanotowali remis.

Runda 8. Fabiano Caruana obronił się pod naporem So i wciąż prowadzi

Wesley So zaskoczył Fabiano Caruanę i długo dyktował warunki w partii. Po 66 posunięciach padł jednak remis.
W bardzo długiej partii Grischuk - Kramnik rezultat mógł być każdy. Dopiero w końcówce dwa błędy czarnych zadecydowały o rezultacie.
Ding zremisował z Aronianem, a Chińczyk utwierdza w przkonaniu, że celem jego występu jest jedynie przyzwoity występ bez ryzyka. Podobnie w partii Mamedyarov - Karjakin, zawodnicy szybko zremisowali po 30 posunięciu.

Po ósmej rundzie: 1. Caruana 5,5 pkt., 2. Mamedyarov 5 pkt, 3. Grischuk 4,5 pkt., 4 Ding Liren 4 pkt., 5 Kramnik 3,5 pkt., 6. Karjakin 3,5 pkt., 7. So 3 pkt., 8. Aronian 3 pkt..


Runda 9. Caruana wciąż o 0,5 punktu przed rywalami.
Caruana i Ding Liren rozegrali bardzo długą partię i chociaż Amerykanin mógł w końcówce pokusić się o zwycięstwo Chińczyk zanotował ... dziewiąty remis.
Mamedayarov mimo niebezpiecznej "wycieczki" króla nie dał się pokonać Aronianowi. Uratował remis i wciąż pół punktu za liderwem.
Karjakin śmiałym atakiem po kolumnie h pokonał Kramnika w wymiennym wariancie gambitu hetmańskiego.
So - Grischuk remis już w 34 posunięciu.

Po dziewiątej rundzie: 1 Caruana 6 pkt., 2 Mamedyarov 5,5 pkt., 3. Grischuk 5 pkt., 4. Karjakin 4,5 pkt., 5. Ding 4,5 pkt., 6. Kramnik 3,5 pkt., 7. So 3.5 pkt., 8. Aronian 3.5 pkt.Runda 10. Caruana odparł Mamedayarova i zachowuje największe szanse na zwycięstwo.
Mamedayarov w bezpośrednim pojedynku z Caruaną nie był w stanie go pokonać. Amerykanin odpierał wszystkie ataki i tym razem nie popadł w niedoczas.
Kramnik pokonał - Aroniana w partii włoskiej. Ale były to emocje w dolnej części tabeli.
Grischuk z Karjakinem i Ding, Liren z So zremisowali. Ciekawostką jest dziesiąty remis Chińczyka.

Po dziesiątej rundzie: 1. Caruana 6.5 pkt., 2. Mamedyarov 6 pkt., 3. Grischuk 5,5 pkt., 4. Karjakin 5 pkt., 5 Ding Liren 5 pkt., 6 Kramnik 4,5 pkt., 7 Wesley So 4 pkt., 8 Aronian 3.5 pkt.Runda 11. Caruana prowadzi, kolejne zwycięstwo Karjakina.
Karjakin wygrał partię z Aronianem, chociaż zapowiadało się, że padnie remis. Ormianin zagrał w końcówce asekuracyjnie, co wykorzystał Rosjanin.
Kramnik postawił wysoko poprzeczkę Caruanie i do 33 ruchu skomplikowana gra budziła emocje, ale po wymianach skończyło się remisem.
Mistrz remisów Ding w tej rundzie musiał mocno się starać. Udało się, ale dopiero po 90 posunięciach.
So - Mamedyarov - remis bez historii.Runda 12. Sergey Karjakin pokonał Fabiano Caruanę.
Kolejne zwycięstwo Sergey Karjakina i to nad liderem turnieju kandydatów! Partia rozstrzygnęła się w 17 posunięciu, kiedy po wymianach Rosjanin osiągnął dużo lepszą pozycję.
Mistrz remisów Ding również zaskoczył i pokonał wicelidera Shakhriyara Mamedarowa.
Vladimir Kramnik uzyskał dużą przewagę w debiucie przeciwko Wesley So. Dlaczego nie zagrała na wygraną 32. f4! pozostanie jego tajemnicą.

Klasyfikacja: 1. Karjakin 7 pkt., 2. Caruana 7 okt., 3. Ding Liren 6.5 pkt., 4. Grischuk 6.5pkt., 5. Mamediarow 6.5pkt., 6. Kramnik 5.5pkt., 7. Wesley So 5 pkt., 8 Aronian 4 pkt.

Runda 13. Fabiano Caruana znów prowadzi!
Fantastyczna walka! Najlepsi arcymistrzowie pokazują, że kiedy trzeba wygrać to ... wygrywają!
Fabiano Carunana pokonał Aroniana w partii hiszpańskiej, a Shakhriyar Mamedyarov pokonał Grischuka.
Zwycięstwo Caruany zasłużone, chociaż wydaje się, że przegapił dużo wcześniej kilka zwycięskich posunięć. Wygrna wyjasniła się dopiero po 30 posunięciu.
Tempa nie wytrzymał Karjakin, który "tylko" zremisował z So.
Ding Liren wróciło to normy i zremisował z Kramnikiem.


Runda 14. Fabiano Caruana zagra w meczu o mistrzostwo Świata!
Fabiano Caruana pokonał Alexandra Grischuka w ostatniej rundzie turnieju kandydatów i zajął pierwsze miejsce.
Lewon Aronian i Wesley So zakończyli grę remisem tak szybko, jak to możliwe.
Władimir Kramnik poświęcił pionka przeciwko Shakhriyarowi Mamedyarovowi, ale również partia zakończyła się polubownie.
Siergiej Karjakin rownież nie pokonał mistrza remisów Dinga Lirena.

Ostateczne wyniki: 1 Caruana 9 pkt., 2 Mamedyarov 8 pkt., 3 Karjakin 8 pkt., 4 Ding Liren 7,5 pkt, 5 Kramnik 6,5 pkt, 6 Grischuk 6,5 pkt, 7 Wesley So 6 pkt, 8 Aronian 4,5 pkt.