Sinquefield Cup' 2018 - Dogrywka o udział w finale Grand Chess. Caruana pokonał So 1,5: 0,5

Drukuj
[SZACHYINFO]: Wiadomości szachowe z Polski i Świata. Analizy, wywiady, komentarze... Sinquefield Cup' 2018
fot. szachyinfo.pl
W dniach 18-27 sierpnia 2018r. zostanie rozegrany Sinquefield Cup. W Saint Louis zobaczymy 10 najlepszych graczy na świecie.
To przedostatni turniej Grand Chess Tour.
Fundusz nagród wynosi 300 000 $, z czego 75 000 $ za pierwsze miejsce.

 
STRONA TURNIEJU :: TRANSMISJA :: WYNIKI
W Saint Lois zagrają: Alexander Grischuk, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Lewon Aronian, Maxime Vachier-Lagrave, Shakhriyar Mamedyarov, Sergey Karjakin, Viswanathan Anand, Wesley So, Magnus Carlsen .
Runda 2
Po 88 posunięciach Magnus Carlsen wygrał z Karjakinem i okazał się jedyny zwycięzca rundy, dołączając do Mamedyarova i Aronian na pierwszym miejscu.

Runda 3
Alexander Grischuk pokonał Hikaru Nakamurę w jedynej rozstrzygniętej partii rundy i dołączył do liderów.


Runda 4. Caruana dołączył do grupy liderów
Caruana wygrał ze swoim rodakiem Hikaru Nakamurą i wobec remisów w pozostałych partiach dołaczył do grupy liderów. Nakamura popełnił błąd w 36 ruchu , kiedy zbił niewłasciwego pionka, co zrujnowało jego strukturę pionkową.


Runda 5. Pięć remisów - pięciu liderów
Cztery szybkie remisy i dłuższa walka w partii Nakamura - Mamedyarov.


Runda 6. Po dniu przerwy wygrał tylko Caruana
Fabiano Caruana pokonał Sergeya Karjakin i został samodzielnym liderem. W bardzo ładnej miniaturce Amerykanin pokazał współpracę połączonych pionów wspartych wieżami.


Runda 7. Komplet remisów. Karjakin - Mamedyarow w najciekawszej partii
Arcymistrzowie nie rozpieszczają widzów. Odegrali pięć remisów.
Z uwagi na kilka motywów taktycznych wyróżniła się partia Karjakin - Mamedyarow, która też trwała najdłużej.
W ostatnim pojedynku przed meczem o mistrzostwo Świata - Carlsen - Caruana - wiało nudą, a zapamiętamy go z nadmiernej gestykulacji Norwega.


Runda 8. Runda remisów. Mamedyarov - Carlsen walczyli najdłużej.
W partii Mamedyarov - Carlsen wydawało się, że pozycja białych była lepsza, ale Carlsen osiągnął wyrównanie, grając wszystkie najlepsze ruchy sugerowane przez silniki. W końcówce mistrz Świata miał dodatkowego pionka, ale jego potrójne pionki na nic się zdały


Runda 9. Aronian i Carlsen wygrywają na finiszu i z Caruaną dzielą nagrody.
Aronian pokonał Alexandra Grischuka poprzez efektowną serię wymiany, a Carlsen kilka godzin manewrował w partii z Hikaru Nakamurą.
Caruana bez emocji zremisował z So i to spowodowało, że na trzech pierwszych miejscach pojawili się zawodnicy z identycznym dorobkiem.
Pojawił się problem, gdyż regulamin przewidywał dogrywkę tylko dla dwóch pierwszych. Zawodnicy nie zgodzili się na losowanie, dlatego podjęto decyzję, że wszyscy otrzymają te same punkty Grand Chess Tour i wszyscy równo podzielą nagrody.


Dogrywka o udział w finale Grand Chess. Caruana pokonał So 1,5: 0,5
Fabiano Caruana dołączy do Hikaru Nakamury, Levona Aronian i Maxime'a Vachiera-Lagrave'a i weźmie udział w finale Grand Chess, który w grudniu rozegrany zostanie w Londynie. O udział w finale zdecydowała dogrywka, w której pokonał So. Stało się tak dlatego, gdyż po głównym turnieju w Sinquefield Cup, Caruana uzyskał tyle samo punktów co So.