Mistrzostwa Europy Kobiet - Chakvi: Żukowa mistrzynią!

9,5 punktów z 11 rund wystarczyło aby Ukrainka Natalia Żukowa została mistrzynią Europy. Najlepsza z Polek, Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice) zajęła 7. miejsce - 7.5 pkt.
Impreza rozegrana w bardzo złych warunkach przyniosła również oskarżenia o oszustwo!

W drodze do zwycięstwa, grając na pierwszej szachownicy, Żukowa w ostatniej rundzie pokonała Armenkę Elinę Danielian. Srebro wywalczyła Gruzinka Nino Baciaszwili, a brąz Rosjanka Alina Kaszlińska.

Poliki, poza doświadczoną Moniką Soćko zawiodły, chociaż zadaniem Oliwii Kiołbasy było tylko zdobywanie doświadczeń - piętnastolatka zajęła 54. miejsce (5,5 pkt. ). Mistrzyni Polski Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) uplasowała się na 36. pozycji (6 pkt.), a wicemistrzyni kraju Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) – 60 (5 pkt.).
Impreza zapadnie w pamięci z powodu podejrzenia o oszustwo, a dokładnie o wspieranie się oprogramowaniem podczas partii. Oskarżenia wobec reprezentantki Rumunii Mihaeli Sandu rzuciło aż 15 zawodniczek. Zapowiada się bezprecedensowa sytuacja, że oskarżenia zostały złożone zupełnie bezpodstawnie, bowiem kontrola nic nie wykazała.
14 najlepszych zawodniczek turnieju wywalczyło kwalifikację do mistrzostw świata kobiet. Soćko awans zapewniła sobie już w ubiegłorocznych Mistrzostwach zajmując 11 miejsce. Mistrzostwa Świata rozgrywane w cyklu dwuletnim odbędą się w 2016r.