Artur Czyż: Pasja i profesjonalizm pozwoliły nam dojść do miejsca, w którym jesteśmy obecnie [WYWIAD]

Drukuj

Zdjęcie: I runda Ekstraligi w 2016 roku (fot. Dawid Czerwoński)

Artur Czyż - dyrektor Klubu Szachowego Polonia Wrocław w wywiadzie przeprowadzonym tuż przed I zjazdem Ekstraligi'2016.

Marek Ścisły: Wrocławskiej Polonii przedstawiać nie trzeba, ale warto przytoczyć Państwa slogan: 11 lat działalności, 100 medali Mistrzostw Polski, 20 współpracujących placówek, 1500 dzieci uczestniczących na zajęcia. Gratuluję i przyznam, że robi to wrażenie. Za tymi sukcesami stoi bardziej profesjonalizm, czy entuzjazm i pasja?
Artur Czyż: Bardzo dziękuję w imieniu Klubu oraz wszystkich współpracowników. Faktycznie Polonia Wrocław jako sp. z o.o. powstała 11 lat temu i zrodziła się z pasji jej właściciela Pana Andrzeja Dadełło do królewskiej gry. Jednocześnie zarówno ja, jak i moi koledzy i koleżanki czerpiemy dobre wzorce z kultury korporacyjnej DSA FINANCIAL GROUP. Także oprócz pasji trzeba mówić o profesjonalizmie. Te dwa czynniki pozwoliły nam dojść do miejsca w, którym jesteśmy obecnie.

Po tegorocznych sukcesach indywidualnych czas na drużynę. W rozgrywkach Ekstraligi zobaczymy troje uczestników ostatnich Mistrzostw Europy - czy taki skład gwarantuje Polonii powrót na „mistrzowski tron”?
W szachach sam skład i rankingi nie grają. Także nie można powiedzieć, iż coś mamy zagwarantowane. Nie zmienia to faktu, iż nasi zawodnicy zrobią wszystko, by pokazać, iż Polonia Wrocław jest jednym z najlepszych klubów w Polsce. Poprzeczkę ustawioną mają wysoko.

Ostatnie występy Mateusza Bartla i Dimitriosa Mastrovasilisa w turnieju Unii Lubelskiej nie napawają optymizmem, chyba dobrze, iż z najsilniejszymi przeciwnikami Polonia zmierzy się w II i III zjeździe.
Turniej Unii Lubelskiej jest raczej turniejem „treningowym”. Ma pokazać zawodnikom co muszą poprawić. Z ocenami poczekałbym jednak do ligi.

Najmocniejszy ligowy przeciwnik pozyskał 4 silnych obcokrajowców, którym przewodzi najsilniejszy polski szachista, na dodatek mecz z Hetmanem odbędzie się w Katowicach.., jakie Polonia ma atuty, aby pokonać faworyta?
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, iż Hetman Katowice faktycznie ma bardzo silny skład. To oni są faworytem ligi i to na nich będzie wywierana olbrzymia presja. Właśnie tutaj upatruję naszej szansy. W Katowicach do tej pory pamiętają wygrany, ale przegrany zarazem mecz, kiedy to jeden z zawodników nie poradził sobie właśnie z presją wyniku i to my świętowaliśmy złoto. Innych rzeczy zdradzać nie będę :). Dodam, iż nasz główny konkurent mógłby pozyskać dziesięciu obcokrajowców, ale grać z nami może tylko dwóch. Także nie uważam, by się jakoś specjalnie wzmocnili. Już mieli kolosalny skład, także nic się nie zmieniło.

Jak wyglądało wsparcie zawodników przez klub przed I zjazdem Ekstraligii?
O takich sprawach gentelmeni nie dyskutują.

W tym sezonie do ekstraligowej Polonii dołączyły dwa inne zespoły dolnośląskie – czy sąsiedzi podglądają wzorce organizacyjne i szkoleniowe?
Tego nie wiem. Pytanie powinno być skierowane do kierowników ekip tych drużyn. Myślę jednak, iż bez odpowiednich zasobów ciężko byłoby kopiować nasze wzorce. Fakt posiadania stabilnego sponsora ma tutaj bardzo duże znaczenie. Cieszy fakt, iż to drużyny z Dolnego Śląska. Im większa konkurencja w okręgu tym bardziej jesteśmy zmotywowani do pracy.

W tym sezonie w Ekstralidze będziemy mieli dodatkowy smaczek: małżeństwo Bartel zagra w przeciwnych drużynach. Czy obawiacie się, że pan Mateusz zostanie lepiej rozpracowany przez lokalnego rywala z Wiszni Małej i grającą tam panią Martę?
Na pewno gdyby Mateusz grał na kobiecej desce stałby na straconej pozycji :). Na szczęście dla nas jest naszym kapitanem i mocno okopał się nieco wyżej.

Polonia zasłynęła z organizacji takich imprez jak Mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, Memoriału Hołuj-Radzikowskiej, szkoleniem przedszkolaków w prawie wszystkich wrocławskich przedszkolach. Jakie nowe spektakularne imprezy szykujecie dla szachistów?
Chciałbym sprostować informację, iż uczymy w prawie wszystkich wrocławskich przedszkolach. Obecnie uczymy ponad tysiąc dzieci w 11 placówkach przedszkolnych. Oprócz tego w starszych rocznikach tych dzieci jest jeszcze około pięciuset. Naszą strategię zreorientowaliśmy na szkolenie dzieci. Nasi seniorzy mają być wzorem właśnie dla tych wszystkich dzieci które szkolimy. Tylko ta strategia może zapewnić nam tak mocną pozycję w polskich szachach jaką mamy obecnie. Wielkie imprezy jak Mistrzostwa Europy zostawiamy Polskiemu Związkowi Szachowemu.

Dziękuję i życzę powodzenia w przedsięwzięciach oraz sukcesu w Ekstralidze!